Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nečekaný bronz. Češky málem vypadly z lodi, ale pronikly mezi elitu

Tahle vypadá bronzová radost českého dvojskifu: Lenka Antošová (vlevo) a Kristýna Fleissnerová. | foto: Ivana Roháčková

9 2016
Jak vypadá veslařské štěstí? Pokud jde o českou reprezentaci, na evropském šampionátu v německém Brandenburgu nebylo třeba dlouho hledat. "Pro mě to znamená strašně moc, něco takového jsem dosud nikdy nedokázala," zářila Kristýna Fleissnerová.

Třiadvacetiletá veslařka a o rok starší Lenka Antošová vybojovaly na dvojskifu bronz, tedy kov stejné barvy, jako o chvíli později skifař Ondřej Synek. Tím se medailový účet české výpravy uzavřel.

„Je to pro nás velké povzbuzení před olympijskou dokvalifikací, která se pojede za dva týdny v Lucernu, těsně před slavnou regatou Světového poháru,“ hlásila Fleissnerová z Brandenburgu, že letošní snažení dvojskifu bude mít pokračování.

„V silném bočním větru to nebylo žádné pohodové veslování, ale myslím, že jsme se s podmínkami popraly dobře. Sice jsme v těch vlnách několikrát měly namále, abychom nevypadly z lodi, voda stříkala všude kolem a občas nám opláchla záda, ale ustály jsme to. A dojely jsme hned za německým dvojskifem, bronzovým z loňského mistrovství světa, který připravuje náš trenér Přemysl Panuška. Proto je naše radost dvojnásobná,“ vysvětlovala.

„Němky a vítězné Bělorusky nám gratulovaly, byly překvapené, že jsme s nimi stály na pódiu zrovna my. Moc se s námi nepočítalo,“ usmála se.

Její kolegyně Lenka Antošová už je ostřílenější, spolu se sestrou Jitkou získala před pěti lety na evropském šampionátu v Plovdivu rovněž bronz na dvojskifu. Pokud nepočítáme úspěchy skifařky Topinkové Knapkové, byla to na čas poslední medaile českého ženského veslování.

„Rozhodně jsme si zvedly náladu a udělaly radost našemu trenérovi Josefu Lukšovi, z finále máme dobré skalpy,“ připomněla Antošová pro Radiožurnál, že až za nimi skončily v boji o medaile posádky Velké Británie, Litvy a Nizozemska. „Možná jsme měly trochu štěstí, protože se závodilo v podmínkách na hranici regulérnosti, ale bylo to stejné pro všechny,“ doplnila.

Když měla zmíněné podmínky charakterizovat, měla jasno. „Byl to boj o přežití, v těch vlnách šlo hodně o techniku. Ale zvládly jsme to,“ těšilo ji.

Fleissnerová je členkou pražských Bohemians, Antošová hájí barvy Slavie, přičemž obě náleží pod Vysokoškolské sportovní centrum. „Jsem ráda, že nás trenér Lukš dal dohromady, dlouho se to nedařilo prosadit,“ podotkla Fleissnerová.

Obě veslařky vědí, že hlavní závod je čeká při zmíněné olympijské dokvalifikaci v Lucernu, odkud postoupí do Ria první dvě posádky. „Moc toho už nenatrénujeme, ale můžeme ještě zapracovat na rychlosti,“ pokývala hlavou Antošová. „Dostat se do Ria, to je sen,“ dodala Fleissnerová.Najdete na iDNES.czmobilní verze