Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Potrestané ruské torpédo se zlobí: Alonso brzdil moc brzo, říká Kvjat

Ruský pilot Daniil Kvjat ze stáje Red Bull se raduje ze třetího místa ve Velké ceně Číny. | foto: Reuters

9 2017
Vypadalo to jasně. Shodli se na tom jeho soupeři, shodli se na tom sportovní komisaři a potrestali ho průjezdem boxy. Ruský závodník Daniil Kvjat si však trvá na svém. Je přesvědčen, že nehoda v první zatáčce Velké ceně Rakouska formule 1 nejde na jeho vrub.

Co se přesně stalo? Hned v prvním kole přišli o šanci na body dva jezdci, kteří se stali obětí „ruského torpéda“. Daniil Kvjat startující ze zadních pozic nedobrzdil do první zatáčky a vlétl se svým vozem Toro Rosso do zádě stroje McLaren Fernanda Alonsa. Postrčil ho do Red Bullu Maxe Verstappena, který tak doplatil na pomalý start z páté příčky, a všichni skončili v únikové zóně.

Fotogalerie

Nizozemcův vůz byl tak poškozen, že ujel už jen pár stovek metrů, Alonso dokroužil do boxů, kde jen vystoupil z kokpitu a Kvjat pokračoval po nutných opravách v závodě. Cílem projel na posledním místě se ztrátou tří kol. Zbrzdila ho i penalizace průjezdem boxy, kterou dostal za způsobení kolize.

„Nevím přesně, co se přede mnou stalo,“ komentoval ruský závodník později nehodu. „Myslím, že Verstappen měl nějaký problém a Alonso na to reagoval. Zabrzdil dřív a šel trochu stranou. Já jsem brzdil přesně tam, kde jsem zvyklý, když jsem uviděl Alonsa. Pokusil jsem se na něj zareagovat, ale zablokovalo se mi kola a došlo ke kolizi. Nemyslím si, že bych udělal něco nestandardního.“

Max Verstappen do takových detailů kolize nešel, přiznal však, že určité problémy s technikou měl. Nefungovalo mu správně spojka. „Už v zaváděcím kole jsem cítil, že auto není v pořádku. Proto jsem pokazil start a propadal se. Abych se vyhnul problémům, jel jsem první zatáčku trochu zeširoka a dostal náraz zezadu. To byl definitivní konec,“ vysvětlil Nizozemec a dal tak Rusovi částečně za pravdu.

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Fernando Alonso je však přesvědčen, že šlo čistě o chybu Daniila Kvjata. Jednoduše se podle něj v první zatáčce trochu přecenil na brzdách. I když sám přiznává, že v první zatáčce je to ve středu pole vždy kritické a kolikrát rozhodují milimetry. Tentokrát hrály v jeho neprospěch.

„V prvních metrech je potřeba získat co nejvíce pozic, jezdci ve středu pole vlastně neustále bojují o smlouvu a o svou závodní budoucnost a občas to přeženou, tak to bylo vždy. Přespříliš riskují.“

Byl tedy Daniil Kvjat tím, kdo způsobil nehodu a vyřadil ze závodu hned dva soupeře? „Myslím, že ano,“ řekl Alonso a dodal, že měl přijít trochu tvrdší trest. „Přišli jsme o celý závod, takže trest průjezdem boxy je příliš měkký.“

Opravdu je viníkem nehody Rus Kvjat? Podívejte se na video:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze