Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nebuďme alibisti. Chci porazit Maďary i Španěly, tvrdí kouč házenkářů Lipták

Martin Lipták | foto: Ivo Dudek

14 2010
Bude na něj pořádný tlak, on s tím však nemá problém. Trenér házenkářské reprezentace Martin Lipták povede jako Slovák český výběr na blížícím se mistrovství Evropy v Rakousku. Navíc v pořádně silné skupině, kde na Česko postupně čeká Španělsko, nejlepší tým světa Francie a na závěr skupiny Maďaři.

Liptáka to ale nestraší. "Naopak, z týmu mám dobrý pocit, vidím pokrok a těší mě, že se všichni koncentrují jen na Euro," popisuje slovenský trenér.

Na posledním přípravném turnaji v Dánsku jste jednou zvítězili a dvakrát prohráli. Jsou výsledky podle vašich představ?
Hlavně je nutné turnaj spojit i s předchozím soustředěním v Plzni, kde jsme ve spolupráci s kondičním trenérem z mého klubu v Bregenzu stihli obnovit fyzičku i pracovat na taktice, hráči si to pochvalovali. Na turnaji se nám povedl hlavně první zápas s Nory, ten byl velmi dobrý. Celkově s přípravou nemůžu být nespokojený.

Na turnaji vás postupně čekají silní Španělé, ještě silnější Francie a až na závěr Maďarsko, s nímž by se Česko mělo teoreticky poprat o postup do další fáze, do níž jdou ze skupiny tři nejlepší. Souhlasíte s takovým rozdělením týmů?
Soustředit se jen na Maďary je podle mě hrozně naivní a nebezpečné, navíc alibistické. Nikdo v Evropě není momentálně neporazitelný.

Ale přece jen, Francie vyhrála poslední MS i olympiádu. Věříte si tedy na Španěly?
Mají výbornou obranu 0-6, teď navíc do reprezentace získali skvělého gólmana Štěrbika. Ale na druhou stranu: jejich útok je postavený na individuálních výkonech, které mohou, ale také nemusejí přijít. To u nás vidím velmi silný kolektivní duch. Neříkám, že ten zápas vyhrajeme, ale rozhodně na Španěly jdeme s tím cílem, že vyhrát můžeme. Tohle musí mít všichni hráči v hlavách. I já.

Není to moc optimistické? Španělé patří ke světové špičce.
Jistě, nemusí se to podařit. Ale jakmile rozhodčí písknou, je jedno, kdo hraje jakou ligu, kdo je jak slavný. Rozhodne se jen na hřišti. Pokud chceme postoupit, je naší povinnosti Maďary porazit. Já chci přesvědčit všechny, že rozhodující je pro nás zápas se Španěly.

Vzhledem k tomu, že kvůli zranění nejede David Juříček, nemá tým jasnou jedničku na pivotu a zkoušel jste zde spojku Daniela Kubeše. Jste s ním spokojený?
Víte, ačkoli Dan nemá návyky pivota, s jeho hektarem čtverečním plochy a silou dokáže odstavit soupeře, pomoci útočníkům. Jeho úlohou v týmu je obrana, ale situace je taková, že ho využijeme i tady. A to hned v prvním zápase proti Španělsku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze