Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebáli se své odvahy. Československý basketbal dostává svou kroniku

Vzácná relikvie československého basketbalu: skřínka, jež provázela reprezentanty na zlatém mistrovství Evropy 1946. | foto: Archiv J. Bažanta

24 2014
Mrázek, Ezr, Šíp, Šťastný, Zídek, Zedníček, Ezrová, Hubálková, Jindrová. Legendy, které se nesmazatelně zapsaly do dějin československého basketbalu. A také hrdinové sportovní kroniky nazvané Nebáli se své odvahy.

Autorské dvojici Jakub Bažant a Jiří Závozda trvalo tři roky, než v příbězích a faktech dokázala zmapovat slavnou historii československého basketbalu. Při své práci vyzpovídali nejednu basketbalovou hvězdu uplynulých dekád a nashromáždili artefakty, které se na veřejnosti mnohdy objevují po desetiletích zapomnění.

„Sehnali jsme unikátní fotografie z olympiády v Berlíně v roce 1936, z mistrovství Evropy v Praze v roce 1947, ztracené medaile,“ vzpomíná Jakub Bažant na nejvzácnější úlovky.

Jako nekonečná nit se prací na kronice o historii československého basketbalu vinulo pátrání po vyřezávané skříňce, na kterou si v roce 1946 před každým zápasem přísahali budoucí mistři Evropy v čele s Ivanem Mrázkem.

Nebáli se své odvahy - obálka kroniky československého basketbalu

Nebáli se své odvahy - obálka kroniky československého basketbalu

„Obvolávali jsme děti, vnuky hráčů, nikdo o ní nevěděl,“ vzdával se už nadějí na úspěch Jakub Bažant.

I tento minipříběh však skončil šťastně. Jednoho dne totiž autorům zavolala Miloslava Tomsová, manželka mistra Evropy z roku 1946 Josefa Tomse, která při stěhování narazila na krásnou řezbářskou práci. „Tomu se říká happy end. Jako z filmu. Je to asi jeden ze dvou existujících originálů. Doufáme, že jednou bude ozdobou basketbalového muzea,“ potěšilo Bažanta.

Na stránky, které popisují vývoj hry zvané basket ball, košíková, basketbal nebo chcete-li jednoduše basket od roku 1897 až do rozdělení Československa, se muselo vejít hned 29 československých medailí a příběhů, které k nim vedly.

Detail z dřevěné skřínky, jež provázela reprezentanty na zlatém mistrovství...

Detail z dřevěné skřínky, jež provázela reprezentanty na zlatém mistrovství Evropy 1946. Právě tento artefakt dal jméno kronice československého basketbalu.

„Tuto kroniku nám budou závidět všechna sportovní odvětví,“ hlásá citace místopředsedy ČBF a prvního Čecha v NBA Jiřího Zídka. Je pravda, že souhrnný pohled do historie basketbalu tomuto sportovnímu odvětví chyběl.

To se ale změní ve středu 26. listopadu, den po oficiálním křtu, kdy se kronika Nebáli se své odvahy objeví na pultech knihkupectví nebo na e-shopu nakladatelství Olympia.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze