Karl-Anthony Towns (vlevo) z Minnesoty se tlačí kolem Jamese Hardena z Houstonu. | foto: Reuters

Harden má rekord, Houston má rekord. Mitchell vede za postupem Utah

• 79
Houston zvládl svou úlohu favorita a z palubovky Minnesoty vydoloval jedno vítězství. Ve čtvrtém utkání prvního kola play off uspěl 119:100 a doma může rozhodnout o svém postupu. Vede totiž 3:1 na zápasy. Jedna výhra chybí k úspěchu také Utahu, v domácím prostředí porazil Oklahoma City k podruhé, tentokrát 113:96.

Houstonu stačila ke klíčovému vítězství jedna opravdu povedené čtvrtina v Minnesotě. Třetí dvanáctiminutovku totiž ovládl 50:20 a jeho poločasové vedení o jediný bod náhle nabobtnalo do nedostižných hodnot.

V této části trefili hráči Rockets devět ze 13 tříbodových pokusů i všech 13 trestných hodů. Postarali se tím o své sezonní maximum i klubový rekord pro play off. Padesát bodů je druhým nejvyšším počtem v historii vyřazovacích bodů NBA. O bod více zvládli pouze Los Angeles Lakers v roce 1962 proti Detroitu.

James Harden k nebývalé střelecké erupci v Minneapolis pomohl 22 body za třetí část hry, což je rovněž nové klubové maximum pro zápasy o titul. Celkem nasázel 36 bodů. Utkání přitom nezačal vůbec šťastně, minul úvodních sedm střel.

Jeho hvězdný parťák Chris Paul se na výhře Rockets podílel 25 body, šesti doskoky, šesti asistencemi a pěti zisky, Eric Gordon přidal 18 bodů a Trevor Ariza 15 bodů (Hardena zastoupil v samotném úvodu, zapsal totiž prvních 11 bodů svého týmu).

Mladý švýcarský pivotman Clint Capela dodal double double 14 bodů a 17 doskoků a k nim přidal čtyři bloky.

James Harden ve čtvrtém utkání proti Minnesotě:

Nejlepším střelcem poražených Timberwolves se stal Karl-Anthony Towns zásluhou 22 bodů, doplnil je 15 doskoky. Jimmy Butler zapsal 19 bodů, devět doskoků a pět asistencí a jeho staronový parťák Derrick Rose se z pozice náhradníka znovu protlačil k 17 bodům, když proměnil sedm z 11 pokusů.

Andrew Wiggins přidal 14 bodů a veterán Jamal Crawford 10 bodů, nedařilo se prvnímu rozehrávači Jeffu Teagueovi, který má na kontě jen dva body a pět asistencí.

Minnesotu ranilo 16 ztrát, Houston totiž přišel o útok jen v šesti případech. Devět minel z 23 trestných hodů se na konečném výsledku rovněž podepisuje.

V souboji se čtvrtým západním týmem Oklahoma City má nasazená pětka Utah až nečekaně výrazně navrch. K vítězství 113:96, už třetímu v sérii, pomohl hvězdný nováček Donovan Mitchell 33 body a sedmi doskoky.

Svým střeleckým výkonem posunul Mitchell svůj osobní rekord i nováčkovské maximum klubu. Je teprve druhým utažským debutantem v play off, jenž pokořil třicetibodovou hranici. Tím prvním byl legendární Karl Malone.

„Hraje výborně, vůbec nepřipomíná nováčka. Je fajn mít příležitost ho sledovat, a věřte mi, že je fajn pomáhát mu, aby se ještě zlepšoval,“ chválil jedenadvacetiletého Mitchella španělský spoluhráč Ricky Rubio.

Kouč Quin Snyder se však může spolehnout i na ostatní členy základní pětky Jazz - platilo to v předchozích duelech série, platilo to i v pondělí, kdy Joe Ingles trefil pět trojek a zapsal 20 bodů, Rudy Gobert 16 bodů a 10 doskoků,  Rubio 13 bodů a osm asistencí a Derrick Favors 13 bodů. Náhradník Royce O’Neale pomohl 10 body a devíti doskoky.

Donovan Mitchell vede Utah ve čtvrtém zápase proti Oklahoma City:

Jazz sice prohrávali ve druhé čtvrtině o osm bodů, ale ještě do poločasu otočili na 58:52. Ve druhé půli pak jejich náskok ještě narůstal, když ji Utah odstartoval sérií 9:0.

Poražení Thunder znovu doplatili na horší střelbu, zpoza tříbodového oblouku se prosadili jen pětkrát z 26 pokusů. Na kontě navíc mají jen 10 asistencí oproti 21 utažským.

Paul George vedl hostující celek 32 body, Russell Westbrook přidal 23 bodů a 14 doskoků, ale trefil jen sedm z 18 střel. Coby nejlépe přihrávající hráč základní části tentokrát zaznamenal pouze tři asistence. Carmelo Anthony je na 11 bodech, když uspěl jen v pěti z 18 pokusů.

Do dvouciferných čísel v kolonce bodů se dostal už jen Álex Abrines (10 bodů), Steven Adams se dostal na devět bodů a sedm doskoků.

Že je letošní play off plné emocí a výzev, dokázal i pondělní večer se sedmi technickými chybami. Jae Crowder z Utahu byl vyloučen za faul na Adamse.