Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Satoranský jako protizbraň na Boston. Washington vyjevil své plány

Tomáš Satoranský z Washingtonu přihrává v utkání s Portlandem. | foto: AP

1 2017
Basketbalový Washington vyjevil část svých taktických plánů pro nastávající sezonu NBA. A blízko jejich centra se nachází jméno Tomáše Satoranského. Jediný Čech v americké profilize by měl mít od druhé poloviny října výraznější vytížení než při svém nováčkovském představení.

Satoranský se chystá na svou reprezentační misi, od pátečního večera má být tahounem českého výběru na mistrovství Evropy v Kluži, jeho basketbalová budoucnost se však řeší i na druhé straně planety.

Jedna, dva, tři...

Jak se to má s posty v basketbalu

Tradiční české dělení rozlišuje hráče na rozehrávače, křídla a pivoty.

To americké zná základní pozice point guard, shooting guard, small forward, power forward a center. Tomu také odpovídá na „jedničky“ až „pětky“.

Jednička je point guard, dvojka (shooting guard) a trojka (small forward) odpovídají českým křídlům, čtyřka (power forward) menšímu pivotu a pětka (center) pozici klasického podkošového hráče.

Moderní trend však velí k prolínání jednotlivých postů a hráčských typů.

Washingtonský kouč Scott Brooks se rozpovídal o nastávající sezoně NBA, ve které hodlá zaútočit na přední pozice ve Východní konferenci. A Satoranský má být jedním z klíčů od finálové brány.

Pro svou všestrannost má zapadnout do trendu posledních let. Do basketbalu bez jednoznačně definovaných pozic.

„Někteří hráči si stále říkají: „Musím hrát tu a tu pozici.“ Jenže těm dnům (kdy se takto uvažovalo) je konec,“ soudí Brooks.

„Vím o tom, že o sobě Satoranský uvažuje tak, že byl vždycky rozehrávačem. Jenže teď se hraje tak, že potřebujete na hřišti spíš několik tvůrců hry. Sám se občas přistihnu u toho, že si říkám, jestli je někdo jednička, dvojka. Ale ne, jsou to prostě basketbalisté,“ glosuje trenér trend univerzálnosti.

Brooksova slova tak odrážejí, s čím se samotný Satoranský vrátil po své první sezoně v Americe. („Rozehrávače jsem hrál celou kariéru; je to pozice, kde se cítím nejlíp. Ale musím být připravený. Nechci, aby mě to zaskočilo jako první rok. I při „exit interview“ mi trenér Scott Brooks dával najevo, že se mnou chce počítat na dvojku a trojku.“)

A také názor, který prezentoval trenérský asistent Ryan Richman při své červencové návštěvě Prahy. („Na Tomášovi je nejlepší to, že on není jen rozehrávač. Je schopný pomoci týmu kdekoli a může hrát různé posty. Od jedničky až po čtyřku, když se hraje na malé sestavy.“)

Fotogalerie

Celá NBA a s ní zbytek basketbalového světa totiž sotva mohly přehlédnout úspěšnou taktiku, která dovedla k vrcholu Miami Heat a následně Golden State Warriors.

Tedy posunu tradičních křídel blíže k roli menšího pivota, začlenění většího počtu kreativních hráčů do sestavy a omezení prostoru pro méně pohyblivé podkošové hráče - pětky.

Tímto směrem jdou i úvahy v Boston Celtics, kteří pře léto získali Gordona Haywarda, Marcuse Morrise a mladého Jaysona Tatuma a hýčkají si i Jaylena Browna. No a právě Boston je velkým washingtonským rivalem, stojícím v cestě za úspěchem v play-off. V uplynulé sezoně s ním Wizards v konferenčním semifinále padli 3:4 na zápasy

Teď zbrojí na odvetu.

Za pohádkové peníze prodloužili angažmá Otto Portera Jr., sází na Markieffa Morrise (Marcusovo jednovaječné dvojče) a Kellyho Oubreho Jr. A věří, že se jim do baterie univerzálů podaří začlenit i Satoranského.

Čech, který se v nováčkovské sezoně dostal a palubovku jen v 57 duelech základní části, a to na 12 a půl minuty v průměru, se může těšit na větší vytížení. Ale zahraje si častěji s hvězdami Johnem Wallem a Bradleym Bealem a také s novým záložním rozehrávačem Timem Frazierem. A jeho role se v průběhu zápasu bude měnit.

„Myslím si, že (Satoranský) může zastat několik různých pozic. Může hrát na jedničce, dvojce i trojce. Tomáš i John Wall mohou (společně) rozehrávat. Na hřišti je potřeba víc tvůrců hry současně,“ uzavírá svou úvahu pro CSN Mid-Atlantic kouč Brooks.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze