iDNES.cz

301 bodů v San Antoniu. Aldridgův rekord byl víc než ten Westbrookův

5:44aktualizováno  16:24
San Antonio zažilo velké basketbalové divadlo se šťastným koncem pro domácí - Spurs uspěli nad Oklahoma City Thunder 154:147 po druhém prodloužení. LaMarcus Aldridge k nejofenzivnějšímu utkání NBA za poslední dekádu přispěl osobním maximem 56 bodů. Denver pojistil vedení v Západní konferenci výhrou 121:100 nad LA Clippers, na které se Nikola Jokič podílel triple double.
LaMarcus Aldridge (vlevo) ze San Antonia se snaží zablokovat Paula George z...

LaMarcus Aldridge (vlevo) ze San Antonia se snaží zablokovat Paula George z Oklahoma City. | foto: Soobum Im-USA TODAY SportsReuters

San Antonio se raduje po dvakrát prodlužovaném utkání s Oklahoma City, celkových 301 bodů překonává i předvánoční výhru Washingtonu nad Phoenixem 149:146 po třech pětiminutovkách navíc. Na body bohatší zápas se hrál naposledy v roce 2006, padlo v něm 318 bodů. Phoenix tehdy porazil New Jersey 161:157 po dvou prodlouženích.

První padesátka

LaMarcus Aldridge pokořil padesátibodovou hranici poprvé za 13 sezon v NBA. Předchozím maximem třiatřicetiletého pivota bylo 45 bodů z loňského března.

Aldridge proti Thunder trefil 20 z 33 střeleckých pokusů i všech 16 trestných hodů. Stal se po deseti letech dalším hráčem San Antonia s více než 50 body v jednom duelu a napodobil Francouze Tonyho Parkera.

Celkově má Aldridge na kontě 17 758 bodů a v historickém pořadí právě překonal Magica Johnsona.

LaMarcus Aldridge k rekordním 56 bodům - z toho sedmi ve druhém prodloužení - přidal i devět doskoků, čtyři asistence a čtyři bloky, Derrick White stihl 23 bodů, osm asistencí a pět doskoků, ale i klíčový blok v závěru.

Marco Belinelli zapsal 19 bodů (trojky 5/5) a DeMar DeRozan 16 bodů, 11 doskoků a osm asistencí.

Bryn Forbes zajistil 14 bodů a osm doskoků, Patty Mills rovněž zapsal 14 bodů a Davis Bertans 12 bodů při střelbě z dálky 4/4.

Jejich trenér Gregg Popovich získal 1222. vítězství v základní části NBA a na čtvrté místo historického pořadí odsunul Jerryho Sloana, někdejšího dlouholetého kouče Utahu.

„Je to bestie. Podržel nás na obou koncích hřiště, hrál už minulou sezonu fantasticky a hraje i teď. Prožil skvělý večer,“ pochválil Popovich svého nejlepšího střelce Aldridge.

Nejlepším střelcem celku z Oklahoma City byl Paul George, k 30 bodům dodal i osm doskoků a tři zisky. Jerami Grant zvládl 25 bodů, nový osobní rekord, a k nim 12 doskoků.a tři bloky.

Terrance Ferguson se dostal na 21 bodů. Steven Adams připojil 19 bodů a sedm doskoků, i když část utkání musel vynechat poté, co si poranil kotník. Dennis Schröder přispěl 14 body.

LaMarcus Aldridge ve velkém souboji s Oklahoma City:

Hostujícím Thunder nepomohlo ani 24 bodů, 13 doskoků a 24 asistencí v podání Russella Westbrooka; ten si v poslední kategorii vylepšil osobní maximum, za bezmála 50 minut na hřišti ztratil míč jen třikrát. Ve druhém prodloužení však roli lídra nenaplnil, nemá z něj ani bod, doskok či asistenci, zapsal se jen neúspěšnou tříbodovou střelou,

K jedinečnému střeleckému večeru došlo mezi týmy, které jsou obvykle úspěšné i bez toho, aby popadly tříbodovým festivalům. Hráči Spurs však v tomto směru zažili výjimečné: proměnili prvních 14 střel zpoza oblouku, celkově 16 z 19.

Thunder zvládli 15 trojek, ale potřebovali 35 střel - a to je ještě držel mladík Terrance Ferguson, když na cestě k 21 bodům proměnil sedm trojek z deseti střel.

Russell Westbrook proti San Antoniu:

Thunder v první půli ztráceli až 16 bodů, ale šest minut před koncem základní doby srovnali a od té doby se oba celky přetahovaly. Prodloužení zařídil Grant po Westbrookově přihrávce, na druhé straně minul výhru DeRozan.

Hosté mohou žehrat i na nepřízeň osudu a rozhodčích. V poslední pětiminutovce nejdřív přišli o útok při nepřehledném souboji o míč, následnou trojku Paula George sudí odvolali po zkoumání videa pro faul na jeho spoluhráče Stevena Adamse. Thunder se mohli přiblížit na 150:152, místo toho ztráceli pět bodů.

Spurs ovládli 14 z posledních 18 utkání, celkově to mají 25-18 a za Thunder, třetím týmem Západní konference, už zaostávají jen o jediný zápas.

Miami zastavilo čtyřzápasové vítězné tažení Bostonu, když ho jako první tým po bezmála dvou měsících udrželo pod hranicí sta nastřílených bodů. K šestnáctibodové výhře ale potřebovalo i výjimečný večer v útoku - 18 trojek a 33 asistencí jsou sezonní maxima floridského celku.

O poločase vedli Heat 61:43 a krátce po pauze měli k dispozici dokonce šestadvacetibodový náskok, jenže Celtics odpověděli sérií 16:0.

A to byla chvíle pro veterána Dwyanea Wadea, který osmi ze svých 19 zápasových bodů pomohl vrátit Miami jistotu. Šestatřicetiletý křídelník se stal nejlepším střelcem svého celku, když proměnil osm ze svých 12 pokusů z pole.

Dwyane Wade proti Bostonu:

Josh Richardson nastřílel 18 bodů a šestkrát asistoval, Derrick Jones Jr. přispěl 14 body, když si pomohl i trojkou skoro z poloviny hřiště v samém závěru první půle, a sedmi doskoky a Justise Winslow se na úspěchu podílel 13 body plus osobním rekordem 11 asistencí. Zvládl i sedm doskoků.

Heat tím správným způsobem oslavili jedno jubileum - vyprodali 400. utkání v řadě za sebou.

Derrick Jones uzavřel poločas trojkou z „parkoviště“. (Ve třetí čtvrtině mu pokus z ještě mnohem větší dálky vyskočil z koše.)

11.ledna 2019 v 02:05, příspěvek archivován: 11.ledna 2019 v 05:55

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Derrick Jones Jr. threw it up from the parking lot! Heat finish the half on a 10-0 run. #HeatCulture https://t.co/xjzAxUOq6V

Boston se přes 100 bodů nedostal teprve počtvrté v tomto ročníku. Kyrie Irving poraženým přispěl 22 body a pěti asistencemi, ale po zápase byl tak nespokojený, že si přidal třicetiminutovou tréninkovou jednotku. Marcus Smart sekundoval s 18 body, Jayson Tatum a Marcus Morris dodali po 17 bodech.

Denver doma zvítězil v jedenáctém utkání za sebou, celkové si bilanci v Pepsi Center vylepšil už na 17-3. S LA Clippers si poradil 121:100, když v utkání skoro po celou dobu vedl a postupně navyšoval rozdíl.

Srbský pivot Nikola Jokič velel Nuggets k výhře 18 body, 14 doskoky a 10 asistencemi - druhým triple double za sebou, pátým v sezoně a 21. v kariéře.

„Další triple double. Ten kluk stále překvapuje a roste,“ pronesl na adresu svého svěřence kouč Michael Malone. „Klidně by mohl hrát i NFL, s míčem si vážně rozumí,“ glosoval Jokičův pas přes celé hřiště. Na jinou trefu přihrál Jokič sám sobě do lepší pozice o desku.

Jamal Murray nastřílel 23 bodů a Mason Plumlee si sezonní maximum zlepšil na 17 bodů, zvládl i 12 doskoků a pět asistencí. Malik Beasley zvládl 15 bodů a pět asistencí, Torrey Craig a Monté Morris pomohli 14 body.

Nikola Jokič proti Clippers:

Náhradník Lou Williams byl nejlepším střelcem Clippers s 19 body,  Tobias Harris stihl 18 bodů a 11 doskoků a bývalý denverský hráč Danilo Gallinari zapsal 18 bodů; italskému křídelníkovi se dostalo při prvním návratu do Colorada bouřlivé podpory.

Pivotman Montrezl Harrell je doplnil 16 body a šesti doskoky. Rozehrávač Patrick Beverley se nechal v poslední čtvrtce vyloučit za hádku s rozhodčím.

Sacramento doma uspělo proti Detroitu 112:102, když během utkání ani jednou neprohrávalo a o poločasové pauze mělo náskok 65:48. Hlavní útočnou zbraní vítězného týmu byl Buddy Hield s 18 body. Willie Cauley-Stein zařídil 14 bodů, 14 doskoků a pět asistencí, Harry Giles 14 bodů, Iman Shumpert 13 bodů a De’Aaron Fox ke 12 bodům přidal šest asistencí.

Pistons dali volno své hlavní hvězdě Blaku Griffinovi, na pozici nejlepšího střelce týmu se prosadil náhradník Stanley Johnson se 16 body, Reggie Bullock a nováček Bruce Brown připojili po 15 bodech, Bullock má i šest asistencí, obranář Brown tři zisky.

Andre Drummond má double double 12 bodů a 11 doskoků, zároveň však sedmkrát ztratil míč.