Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Navrátilovou rakovina nezlomí. Dál chce hrát tenis, hokej a pokoří Kilimandžáro

Martina Navrátilová | foto: AP

9 2010
Martina Navrátilová bude i přes léčbu rakoviny prsu nadále aktivní a hodlá pokračovat ve své práci. Legendární tenistka bude v květnu komentovat pařížský grandslam stejně jako červnový Wimbledon. "Můj život se nezměnil, jen podstoupím šestitýdenní záření," uvedla.

Navrátilová chce i nadále zůstat aktivní. "Stále budu hrát hokej. O tomto víkendu si zahraji tenis a budu komentovat pro televizi Roland Garros i Wimbledon," řekla třiapadesátiletá Navrátilová agentuře Reuters. V prosinci se navíc chystá pokořit i nejvyšší horu Afriky - Kilimandžáro.

O tom, že slavná tenistka má rakovinu prsu, informoval v týdnu americký magazín People, jemuž se Navrátilová svěřila.

Devítinásobná wimbledonská vítězka přiznala, že nepříjemnou diagnózu se dozvěděla v únoru. Tehdy absolvovala běžné vyšetření na mamografu, které odhalilo bulku v jejím levém ňadru.

Plakala jsem," řekla časopisu rodačka z Řevnic, která v roce 1981 získala americké občanství. Naštěstí byla nemoc podchycena včas a podle lékařů je velmi vysoká šance na uzdravení.

Tenisová legenda podstoupila lumpektomii, tedy vynětí nádoru prsu i s bezpečným lemem zdravé tkáně. Nyní ji čeká šestitýdenní ozařování, terapii zahájí v květnu.

Navrátilová původně chtěla o celé záležitosti pomlčet. Ale uvědomila si, že jejím zveřejněním může pomoci ostatním ženám zvýšit povědomí o této nemoci. Podobnou diagnózu si jako ona každoročně vyslechne téměř 70 tisíc Američanek.

"Není to jako propagovat tenisový zápas. Je to o rakovině prsu, o tom, co se děje v mém těle. Je to velmi těžké, ale jsem ráda, že o tom mohu mluvit. Doufejme, že toto povědomí pomůže zachránit lidské životy."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze