Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Navrátilová na pařížské antuce kralovala jako kdysi

3 2000
P a ř í ž - Lepší než ostatní tři tenistky na kurtě, hlavně než spoluhráčka, byla Martina Navrátilová při deblovém návratu na French Open. Ve třiačtyřiceti letech dotáhla jihoafrickou partnerku Mariaan De Swardtovou k vítězství 5:7, 6:1, 6:3 v prvním kole čtyřhry nad belgicko-italským párem Appelmansová, Grandeová. Dílem přehled, cit a stále rychlé reakce Navrátilové, dílem nemohoucnost protivnic přispěly k první výhře Čechoameričanky v Paříži po šesti letech pauzy.

Poslední ze sedmi deblových titulů zde Navrátilová získala v roce 1988 s Američankou Shriverovou. Nyní je zpátky, aby se rozehrála na Wimbledon, kde svůj dočasný návrat hodlá zakončit.

"Shriverová se mi nabízela, že by to se mnou po letech znovu zkusila, ale já potřebovala vedle sebe někoho rychlejšího, ne pomalejšího," vysvětlovala Navrátilová, která podala důkaz připravenosti, když jednou doběhla skvělý stopbal a podruhé svůj sprint zastavila až na bariéře z reklamního panelu.

Tajemství deblu spočívá v umění vybrat si dobrého partnera. Tady však Navrátilová šlápla vedle. O čtrnáct let mladší De Swardtová ji předčí jen počtem nadbytečných kilogramů, s nimiž by se hodila spíš do reklamy na ozdravovnu.

Byla to Navrátilová, kdo držel vratký debl. Hlavně z volejů, a ne těžkých, létaly míče neohebné De Swardtové do všech světových stran. Už před týdnem při společné premiéře v Madridu uhrál pár pouhé jedno kolo a včera neměl daleko k vyřazení. Když při mečbolu skončil volej Grandeové v pásce sítě, Navrátilová si viditelně oddechla a vítězně zaťala pěst.

"Myslím, že to Martina nemá zapotřebí. Zdá se mi neuvážené jít na kurt jenom proto, že se nudí," komentovala návrat Denisa Chládková. "Martina musí vědět, co chce a proč to dělá. Na návrat má nárok," pravil ovšem zkraje týdne Andre Agassi.

Při rozehrávání provázel potlesk každý úder legendy, jež si vyšla v tričku do véčka, v brýlích a šortkách. Ke konci zápasu v oválném hledišti rozpoutali nadšení fanoušci mexické vlny.

Při prvním gamu, kdy podávala De Swardtová, se Navrátilová dostala k jedinému míči, ale s přehledem uťala volej z bekhendu. Na příjmu pak zahrála slušný return, forhendovým volejem zpečetila druhý game a vůbec nekazila. Pár chyb udělala až ve druhém setu, kdy už nemohla pořád zachraňovat nemotornou Jihoafričanku. Soupeřky jako by se bály Navrátilové a většinu míčů takticky a často úspěšně hrály přes De Swardtovou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze