Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Navrátilová míří do Síně slávy

25 2000
N e w Y o r k - Rodačka z Řevnic Martina Navrátilová bude uvedena do mezinárodní Síně slávy. Stejné pocty se 15. července v Newportu dostane také Australanovi Malcolmu Andersonovi, který v roce 1957 jako první nenasazený hráč zvítězil na US Open, a bývalému funkcionáři Robertu Kelleherovi, jenž dovedl americký tenis do takzvané open éry.

Navrátilová, která je od roku 1981 občankou Spojených států, vstoupí do Síně slávy šest let po ukončení oslnivé kariéry. "Martina byla největší hráčkou, která kdy tenis hrála. Dokázala všechno," pěla na někdejší soupeřku chválu Billie Jean Kingová, která už v Síni slávy je. "Dnešní hráčky Martinu nekopírují, protože nemohou. Neumějí volej tak jako ona a nemají takový servis," složil Navrátilové další kompliment její budoucí kolega v Síni slávy Kelleher.

Během své kariéry, která trvala od roku 1973 dlouhých 21 let, vyhrála Navrátilová 167 turnajových titulů ve dvouhře a dosáhla 165 prvenství v deblu. Žádná jiná hráčka se jí ani v jednom směru nedokázala vyrovnat. Výčet jejích triumfů obsahuje rekordních devět vítězství ve Wimbledonu, čtyři na US Open, tři na Australian Open a dvě na French Open.

Pozoruhodného výkonu dosáhla Navrátilová v roce 1983, kdy vyhrála 86 zápasů a utrpěla jedinou porážku na French Open. V následující sezóně prohrála pouze dvakrát. V lednu 1984 ukončila neporazitelnost Navrátilová po 54 zápasech Hana Mandlíková. Po této prohře následovala v kariéře české rodačky série 74 vítězství. "Za rok a půl jsem prohrála jen jeden zápas. To už se pravděpodobně nebude nikdy opakovat," míní Navrátilová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze