Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Navrátilová Kilimandžáro na první pokus nezdolala, skončila v nemocnici

Martina Navrátilová | foto: AP

10 2010
Martina Navrátilová si v tomto roce svůj sen zdolat vrchol nejvyšší africké hory Kilimandžáro nesplní. Tenisová legenda musela po čtvrtém dnu kvůli zdravotním potížím opustit sedmadvacetičlenný tým a skončila v nemocnici v Nairobi s tekutinou v plicích způsobenou nadmořskou výškou.

Informovala o tom organizace Laureus, jejíž projekt Navrátilová propaguje. Čtyřiapadesátiletá Navrátilová ve čtvrtek vystoupala do 4500 metrů a vrátila se do tábora v Horombu ve výšce 3700 metrů. "Chybí nám dva dny k dosažení vrcholu a naše nálada osciluje mezi vyčerpáním a nadšením. Je to ale těžší, než jsem si představovala," psala Navrátilová ještě ve svém blogu na webu WTA Tour.

Večer se Navrátilové, která nedávno prodělala léčbu rakoviny prsu, udělalo nevolno a musela za pomoci nosičů sestoupit a zamířit na vyšetření. Testy v nemocnici v keňské metropoli odhalily, že se jí vlivem nadmořské výšky nahromadila tekutina v plicích.

"Může to být nebezpečné, když se pobývá ve vysoké výšce, ale jakmile se člověk dostane dolů, zotavení je rychlé. Martině se daří dobře a bude se jí dařit dobře," uvedl v tiskové zprávě lékař z nemocnice v Nairobi David Silverstein.

Tekutina se dostává z plic pomocí diuretik a pacientovi je pro lepší komfort podáván kyslík. Navrátilová by měla v nemocnici strávit dva až tři dny. "Nebude to mít žádné dlouhodobé následky na její zdraví," dodal Silverstein.

Navrátilová plánovala, že na Kilimandžáru vezme do ruky raketu a odpálí několik míčků. "Nestačíme s dechem, každý krok je pořád obtížnější," popisovala Navrátilová cestu, kterou provázelo horší počasí, než bývá v tuto dobu zvykem. Zbytek členů výpravy pokračuje a vrcholu by měl dosáhnout 11. prosince.

"Budu to sledovat a čekat na zprávu z výstupu, až zítra dosáhnou vrcholu. Jsem zklamaná, že jsem nebyla schopná tuto úžasnou cestu dokončit. Myslím ale, že to byl skvělý úspěch, protože jsme získali peníze a přitáhli pozornost k práci, kterou Laureus dělá," vzkázala z nemocničního lůžka legendární tenistka.

Akademie Laureus každoročně uděluje ceny, které jsou označovány za "sportovní Oscary".

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze