Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golf? Poker? Ne, jsem zase plavec! Phelps zhubl a vrátil se

plavec Michael Phelps na americkém šampionátu v Irvine | foto: AP

28 2014
Když naposledy plaval na hrách v Londýně, mnozí funkcionáři mezinárodní asociace FINA se tvářili jako na pohřbu. Kde teď vezmou novou superstar? "Končím," vyřkl totiž tehdy 27letý Michael Phelps. Rok a půl se držel mimo hru. Ale to už neplatí. Americký Superman z bazénu je zpět.

"Když můžete o své kariéře říci, že jste v ní dokázali naprosto vše, co jste chtěli, není důvod pokračovat," prohlásil na samém konci londýnských her.

Měl 22 olympijských medailí, z toho 18 zlatých. Stal se nejúspěšnějším olympionikem i plavcem historie. Toužil po "normálním" životě, bez plaveckých megasnídaní a bez potřeby naládovat do sebe 10 000 kalorií denně, které potom při nekonečných trénincích v bazénu a posilovně zase spálí.

Začal objíždět golfové turnaje celebrit i světovou sérii v pokeru. Měl více času na ženy, randil s modelkou Rosseovou a pornoherečkou Waltzovou. Staral se o svoji nadaci, navštěvoval večírky či televizní show. Užíval si velkou svobodu a tvrdil: "Jsem šťastný."

Jenže to vše byla pouhá náhražka. Asi jako džus z koncentrátu místo čerstvě vymačkaných pomerančů. Už loni pochopil, že postrádá adrenalin velkých soubojů.

Proto se vrátil. Musel se vrátit.

Od loňského září zase dřel. "Byl zcela z formy," vzpomíná kouč Bob Bowman. Od té doby shodil 14 kil, stále jich však má o sed víc než v Londýně. "Ale už není tlustý. Zase má sílu. A trénink si v bazénu užívá. Což ke konci jeho kariéry neplatilo," říká kouč.

Po 628 dnech bez závodů se minulý týden Phelps objevil na Grand Prix v arizonské Mese, těsně prohrál stovku motýlek s krajanem Lochtem a časem 52,13 se zařadil na 4. místo letošních světových tabulek. "Přitom obrátka byla nejhorší v mém životě," tvrdil.

Ve svém druhém startu na 50 metrů volný způsob místo kraulu plaval motýlkem a skončil 42. v rozplavbách, rozdával dobrou náladu a smál se: "Připadal jsem si jako na letní lize."

Byl to jen test, ale test se povedl. Ano, zase to může dokázat. Uspět letos na šampionátech USA i světa a pak... snad i v olympijském Riu 2016. Poplave kratší tratě, už žádnou polohovku ani osm startů na jediných hrách. "Stále je však dost rychlý a mladý, aby měl v Riu medaile," věří kolega Aaron Piersol.

Michael Phelps.
Michael Phelps

Michael Phelps

Ian Thorpe, jiná plavecká legenda, svůj pokus o comeback nezvládl, neprobojoval se na hry do Londýna, propadl depresím a alkoholu. Neúspěšně se v minulosti vraceli Mark Spitz a Janet Evansová, jenže ti to zkoušeli až ve čtyřiceti. Phelpsovi je 28, mimo byznys zůstal půldruhého roku. "Potřeboval si jen na chvíli ulevit od obrovského tlaku, pod kterým od roku 2004 byl," soudí Evansová.

Nevrací se pro peníze, je multimilionářem. Pokud neuspěje, vlastně se nic nestane. Nejúspěšnějším plavcem všech dob zůstane.

"Nikdo mě nikam netlačí. Dělám to proto, že to chci," ujišťuje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze