Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prokop opět mění navigátora. Už ve Švédsku pojede zase s Tománkem

Martin Prokop | foto: Zdeněk Sluka

30 2014
Po dvouleté vynucené přestávce bude v mistrovství světa v rallye znovu jezdit sehraná dvojice Martin Prokop - Jan Tománek.

Velké dakarské dobrodružství nezvykle absolvoval v roli řidiče, ale už brzy se Jan Tománek přesune na sedadlo, které je mu bližší. Znovu z něj bude spolujezdec v mistrovství světa v rallye a znovu bude navigovat Martina Prokopa. Jejich obnovená premiéra se uskuteční už příští víkend ve Švédsku.

"Jsem rád, že jsme opět našli společnou řeč a vůli makat na společných cílech," poznamenal Martin Prokop, který dvakrát v řadě obsadil ve světovém šampionátu deváté místo.

První spolupráce jihlavsko-otrokovického páru trvala šest let od roku 2006 do konce roku 2011. Tománek během nich dovedl Prokopa k juniorskému titulu, medaile získali také v dalších kategoriích. Poté se však kvůli neshodám rozešli.

"Dostali jsme se do jakéhosi mrtvého bodu, ze kterého jsme se neuměli pohnout. Z banalit vznikalo zbytečné napětí," vysvětloval tehdy Prokop, který je o deset let mladší než Tománek.

Vedle Prokopa se po jeho přechodu do prestižní kategorie WRC nejprve objevil Zdeněk Hrůza, pak ho vystřídal Michal Ernst. Jejich posledním společným startem byla letošní Rallye Monte Carlo, kde kvůli poruše alternátoru odstoupili už v první rychlostní zkoušce.

"Jako profesionál rozhodnutí týmu plně akceptuji a rozumím mu," uvedl Ernst, který zůstává externím členem týmu Jipocar Racing. "Samozřejmě se netajím tím, že by nebylo špatné, kdybych v mistrovství světa vydržel o něco déle, nicméně i za celou loňskou sezonu jsem velmi rád. Jedná se o zážitky a zkušenosti k nezaplacení," dodal.

Tománek vládne statistikám českých spolujezdců, v mistrovství světa odjel úctyhodných 88 podniků. Letos se může dostat až na číslo 99. Ve voze Ford Fiesta WRC, s nímž Prokop závodí, však navigoval pouze jednou. Při posledním společném startu - v listopadu 2011 ve Velké Británii - obsadili 21. místo.



Témata: Vysočina




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze