Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Quick-Step to tentokrát dokázal: Lampaert vyhrál, s ním slavil i Štybar

VÍTĚZ. Yves Lampaert projíždí vítězně cílem belgické klasiky Dwars Door Vlaanderen. | foto: Profimedia.cz

22 2017
Philippe Gilbert útočil a útočil. Ale byl to jeho týmový kolega Yves Lampaert, kdo předvedl rozhodující nástup a šlapal si pro vítězství ve Dwars Door Vlaanderen, jednorázovém závodě, který byl nově zařazen do World Tour. Jeho tým Quick-Step se tak konečně opět jednou dočkal v Belgii vítězství v některém z kostkových podniků světové série.

Už 200 metrů před cílem se Yves Lampaert začal nesmírně emotivně radovat a posílat vítězná gesta na všechny strany. Sedmý cyklista z předloňského ročníku Paříž-Roubaix, stále teprve pětadvacetiletý, si dojel pro dosud největší úspěch kariéry.

O půl minuty za ním se utkali o další příčky jeho původní souputníci ve čtyřčlenné vedoucí skupině. Triumf stáje Quick-Step zdařilým spurtem a druhým místem ještě umocnil Philippe Gilbert, když si poradil s Lucenkem z Astany a Durbridgem z Oriky.

Zdeněk Štybar, aktivní v předchozím průběhu závodu, dorazil s minutovou ztrátou v následující 26členné skupině na konečném 21. místě.

Závod Napříč Flandry, pořádaný od roku 1945, patřil v minulosti do nejvyšší kategorie seriálu Europe Tour, než se letos při svém 72. ročníku dočkal premiéry v cyklistické první lize. Na své trati už tradičně představil také mnohé slavné kopce z jarního monumentu Kolem Flander, včetně Oude Kwaremontu a Paterbergu.

Yves Lampaert v jednorázovém závodě Dwars Door Vlaanderen.

Yves Lampaert v jednorázovém závodě Dwars Door Vlaanderen.

Klíčový únik se rodil už 80 kilometrů před cílem, kdy se před pelotonem ocitla 11členná skupina s Philippem Gilbertem. K ní se postupně dotáhli další jezdci, až v čele šlapalo 21členné společenství.

Na legendárním Paterbergu, dlážděném kopci s maximálním sklonem až 22 procent, třicet kilometrů před cílem Gilbert znovu atakoval a přispěl tím k dělení skupiny. Vepředu se utvořila čtveřice, v níž byl s týmovým kolegou Lampaertem a s Lucenkem a Durbridgem.

Přišel dlážděný úsek Nokereberg, jen 9 kilometrů před cílem, a do třetice si Gilbert zavelel: Do útoku! Jenže kvarteto se zase sjelo.

Vzápětí přišla ta pravá chvíle pro nástup Lampaerta.

A nikdo ho nechytil.

„Sen se pro mě stal skutečností,“ jásal za cílem. „Závod vede nedaleko od mého domu, na těchto silnicích jsem toho tolik najezdil. Vítězství je pro mě fantastickým dárkem.“

Týmová strategie Quick-Stepu, která v posledních letech ve finální fázi jarních klasik ne vždy fungovala, byla tentokrát dokonalá.

22.března 2017 v 17:09, příspěvek archivován: 22.března 2017 v 17:49

Congrats, guys! You made this race memorable! #WayToRide #DDV https://t.co/WsbJALWz4S

Zdeněk Štybar to vše jistil v pozadí. Na Paterbergu vypálil ze své stíhací skupiny nezadržitelně vpřed, docvakl si jej týmový parťák Niki Terpstra a oba se po desetikilometrové „časovce dvojic“ propracovali do party, jedoucí za vedoucí čtveřicí.

Tady už se pochopitelně do stíhání kvarteta, kde měl dva týmové kolegy Gilberta a Lampaerta, nezapojoval.

Za cílem potom patřil Štybar do oslavujícího hloučku Quick-Stepu, který tentokrát netahal za kratší provaz.

Cyklistický závod Dwars door Vlaanderen

- World Tour

203,4 km: 1. Lampaert 4:47:17, 2. Gilbert (oba Bel./Quick-Step), 3. Lucenko (Kaz./Astana), 4. Durbridge (Aus./Orica) všichni +39, 5. Groenewegen (Niz./LottoNL), 6. Naesen (Bel./AG2R) 7. Benoot (Bel./Lotto), 8. van Baarle (Niz./Cannondale), 9. Docker (Aus./Orica), 10. Senechal (Fr./Cofidis),... 21. Štybar (ČR/Quick-Step) všichni +1:03, 124. Turek (ČR/Israel Cycling Academy) +4:32.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze