Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Námořník vyměnil teplo za krutý sever

15 2006
Ostrava - Vzdal se funkce kapitána. Vzdal se závodění v teplém Jadranu či Egejském moři. Ostravský námořník Jaroslav Korytář, který se může pyšnit tituly Jachtař roku 2004 či mistr republiky v námořním jachtinku, neodolal vábení severu. "Po šesti letech závodění ve Středomoří jsem se přesunul do Severního moře a na Balt," řekl Jaroslav Korytář.

"Je to sedmnáct let, co jsem se vrátil od severního polárního kruhu. Když přišla nabídka startovat na severu, neváhal jsem."

Ve spojení s Němci Ostravský námořník, který ještě v minulém roce kapitánoval úspěšné posádce Polar v Egejském moři, dostal nabídku od jednoho německého týmu.

"Spojili jsme se v jeden tým. Na mezinárodní posádku jsem byl zvyklý už z týmu Polar, ale teď jsem tam jediný Čech mezi Němci," líčil Korytář. "Národností se ale v naší posádce může objevit více. Mohli by se k nám přidat jachtaři z Dánska a z Irska."

Čech určuje směr

Spojením dvou týmů přišel Jaroslav Korytář o funkci kapitána. "Tím je majitel lodi, jeho pozice je jasně daná. Ale já jsem navigátor a taktik, tedy na lodi muž číslo dvě," podotkl český jachtař.

"A je kuriózní, že já jako Čech dělám navigátora Němcům v "jejich" Severním moři." Na Korytářově umění navigace tak závisí dvanáctičlenná posádka.

A jakou že loď provází ostravský jachtař nástrahami Severního moře a Baltiku?
"Jmenuje se Desna, je celá z karbonu, měří patnáct metrů a dokáže plout rychlostí pětatřicet kilometrů za hodinu," popisoval Korytář. "Je to už velká plachetnice. Vždyť jenom plachta vepředu, takzvaný genakr, má dvě stě dvacet metrů čtverečních."

Podmínky jsou drsné

Stejně jako na novou loď a posádku si Jaroslav Korytář musí zvykat na drsné severské podmínky. "Až dosud tam nebylo žádné léto," řekl ostravský jachtař. "Už jsme absolvovali závody, při kterých se teplota pohybovala kolem sedmi stupňů Celsia a v takovém větru, že ani nejezdily trajekty." Jak velký rozdíl oproti přívětivému Středomoří!

"Byl to nářez. Opravdu veskrze severské podmínky. Čtyři dny a tři noci jsem ze sebe nesundal boty ani oblečení. Příjemné bylo, že oproti tréninku alespoň nepršelo," smál se Jaroslav Korytář.

"Samozřejmě, že se mi občas zasteskne po teplém jihu, ale sever má svou jiskru a svého rozhodnutí rozhodně nelituju. Tepla jsme si dosytosti užili v březnu při tréninku v Karibiku."

Chladné počasí přitom znamená rovněž mnohem větší nebezpečí pro samotné námořníky. "To si prostě nepřipouštím. Při závodech nechybí žádný z dostupných záchranných prostředků včetně satelitních systémů," řekl Korytář. "Ovšem je pravda, že při jednom z nich, kterého jsme se zúčastnili i my, jeden námořník zahynul. Po pěti hodinách po něm přestali pátrat, protože bylo jasné, že tak dlouho nemohl vzdorovat podchlazení organismu."

První závod nevyšel

 Jaroslav Korytář má za sebou první těžký severský test. Závod Rund Skagen. "Odborníci ho přirovnávají ke známé regatě Sydney - Hobart. Pluli jsme více než tisíc kilometrů ze Severního moře průlivem Kategat do Baltického moře," popisoval Korytář.

"Bohužel jsme skončili hůře, než jsme chtěli. Dvě stě kilometrů před cílem jsme zůstali šest hodin viset v bezvětří. V cíli jsme sice i tak byli osmí, ale po přepočtu handicapů jsme se propadli do druhé desítky."

Šanci zlepšit si chuť bude mít Jaroslav Korytář brzy. "V pátek jedu na KielerWoche, což je jedna z největších regat v Evropě. Pojede ji na patnáct set lodí a zúčastní se jí téměř všichni mistři světa či olympijští vítězové."

Autor:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze