Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jeden koš a šest hráčů. Náměstí v Budějovicích obsadí basketbal

Na náměstí v Českých Budějovicích by se měla představit třeba i Petra Reisingerová. | foto:  Dan Materna, MAFRA

30 2014
Pokud si budou chtít turisté v sobotu fotit Černou věž nebo Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II., tak by si měli dát pozor, aby jim záběry nepokazily basketbalové koše a míče. České Budějovice hostí basketbalový turnaj Chance 3x3 Tour 2014. Jak už číslovky napovídají, proti jednomu koši se vždy postaví dva tříčlenné týmy.

"I když by se mohlo zdát, že se jedná o streetball, který se také hraje na ulici a na jeden koš, tak tohle bude spíš basketbal. Hlavně z toho důvodu, že se bude hrát podle basketbalových pravidel na určitý čas a utkání bude řídit rozhodčí," říká k turnaji jeden z českobudějovických organizátorů Tomáš Hejpetr z domovského basketbalového klubu Tigers.

Hraje se o reprezentaci

Turnaje Chance 3x3 Tour se hrají v pěti českých městech, kromě Budějovic ještě v Ústí nad Labem, Brně, Zlíně a Praze, kde bude i celostátní finále. Týmy také hrají o účast v reprezentačním týmu pro letošní mistrovství světa 3x3.

Chance 3x3 Tour 2014

Hraje se systémem tří hráčů v jednom družstvu na hřišti s jedním košem. Hru bude kontrolovat sudí podle basketbalových pravidel. Do turnaje nastoupí 14 mužských týmů a 6 ženských. Pořadatelé připravili také turnaje pro kategorie hráčů mladších 12 a 15 let či Rodinný turnaj. Začíná se zítra od 12 hodin a konec plánují organizátoři na 18. hodinu. Pro děti jsou připravené basketbalové soutěže.

"Přihlásit se mohl kdokoliv, jak amatéři, tak i profíci. Bohužel už ale máme plno, takže v sobotu na náměstí se divákům představí čtrnáct mužských a šest ženských týmů. Chlapy rozdělíme do skupin a pak bude následovat vyřazovací play-off a ženské týmy budou hrát každý s každým," doplňuje Hejpetr k systému turnaje.

Kromě těchto dvou kategorií se u Samsonovy kašny bude hrát Rodinný turnaj a pak také zápasy v kategoriích basketbalistů mladších dvanácti a patnácti let.

"Dále budou mít děti k dispozici nafukovací skákací arénu a menší basketbalové koše, na kterých si mohou vyzkoušet své basketbalové dovednosti. Máme přichystané i dvě soutěže, a to ve smečování do koše a ve střelbě trojek," popisuje organizátor sobotní doprovodný program pro diváky.

Kromě sportování bude dvakrát k vidění bubenická show skupiny Wild Sticks a dvě taneční vystoupení ve street dance českobudějovické skupiny Dance Crew.

"Chceme oživit dění v centru"

V loňském roce se basketbalový turnaj "trojek" hrál před jedním z obchodních center. "Ale už loni chtěla basketbalová federace, abychom hráli na hlavním náměstí. Letos se nám to konečně povedlo. Hraje se tady hlavně z důvodu, že se českobudějovické náměstí každému líbí a také chceme oživit dění v centru města," zdůvodňuje Hejpetr přesun turnaje na jiné místo.

Diváci se mohou těšit na známá česká jména. Mezi ženami by neměla v Budějovicích chybět Petra Reisingerová, která je nejlepší střelkyní ženské nejvyšší ligy, či reprezentantka Veronika Bortelová. Do Českých Budějovic si přijedou zahrát také extraligoví basketbalisté Pavel Bosák či David Štefl.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze