Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalovým mistrům světa vyrostl pohár. Podívejte se, jak vypadá

Detail Naismith Trophy, nového poháru pro basketbalové mistry světa | foto: FIBA

9 2017
Měří šedesát centimetrů, ale vzhlíží k ní spousta dvoumetrových čahounů. Basketbalové mistrovství světa právě dostalo novou trofej, jako první jí pozvednou šampioni z čínského turnaje v roce 2019.

Nová Naismith Trophy, už třetí v historii a o 13 centimetrů větší než ta předchozí, se poprvé ukázala během nedělního losu kvalifikace mistrovství světa. V Kuang-čou ji odhalili v Canton Tower, jedné z nejvyšších budov na planetě.

Chauncey Billups z USA líbá Naismithův pohár, trofej určenou pro mistra světa

Chauncey Billups a předchozí Naismith Trophy

Pohár dostal hned čtyři kmotry: australskou střeleckou ikonu Andrewa Gaze, čínského reprezentanta se zkušenosti z NBA I Ťien-liena (Yi Jianlian), prvního muže ruského basketbalu Andreje Kirilenka a americkou legendu Scottieho Pippena.

Pohár od designérského studia Radiant zhotovil šperkař Thomas Lyte ze zlata. Nezapomnělo se na předchozí šampiony, jejich jména jsou vyryta na podstavci.

S novým pohárem pro mistr světa se vyfotili (zleva) Andrew Gaze, I Ťien-lien,...

S novým pohárem pro mistr světa se vyfotili (zleva) Andrew Gaze, I Ťien-lien, Andrej Kirilenko a Scottie Pippen.

Změna přichází s rozšířením šampionátu na 32 týmů (12 z nich bude evropských). Vůbec poprvé se také odehraje celosvětová kvalifikace, byť rozdělená po jednotlivých světadílech. Dosud se účastníci MS rekrutovali z kontinentálních mistrovství.

O účast na šampionátu v Číně se začne bojovat v listopadu letošního roku, do některých kvalifikačních bloků však nemohou zasáhnout hráči z NBA.

Na nové mistry světa si musíme počkat do 15. září 2019.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze