Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nadměrná kárka jako knihovna a jiné bláznivé golfové rekordy

Nigel Mangan, držitel rekordu v počtu odehraných golfových míčů na čas. | foto: Profimedia.cz

30 2010
Zatímco jeden je touhou překonávat rekordy posedlý, jiný se chytá za hlavu, když slyší o vydlabávání dýní na čas, závodě v pojídání brouků, dvanáctimetrové tabulce čokolády nebo tahání lokomotivy v zubech. Většinu lidí ale svět rekordů fascinuje, golfisté rozhodně nejsou výjimkou.

A tak víme, že průměrný hráč odpálí na drivingu za hodinu sto míčů, rychlík klidně sto padesát. Američan Nigel Mangan jich ale stihl v šedesáti minutách odehrát 840. Hrát devadesátimetrové rány jednu za druhou vydržel dvanáct hodin, celkem jich bylo 7 721.

Pokud by si snad nějaký golfový trenér myslel, že lekce s deseti hráči je na hranici zvládnutelnosti, je na omylu. Číňan Čang Lian-wej měl na jediném tréninku 632 golfistů. Za patnáct minut jim vysvětlil základy golfu, potom s nimi piloval cvičný švih a nakonec všichni společně odpálili.

Rekord v největším počtu golfistů na jedné lekci drží Čína.

Informace nehovoří o tom, zda všichni trenérovi zároveň zaplatili. Byl by to asi rekord ve výši výdělku v nejkratším čase.

Kolik se dá obejít jamek za 24 hodin? V Kunsan Country Clubu v Jižní Koreji se konal jedinečný turnaj, cílem bylo pokořit co nejvíc jamek. Hrálo se systémem fourball, zjednodušeně řečeno jamkovka dvojic. Přihlásilo se 94 týmů, za jediný den hráči obešli 6 974 jamek.

V Guinessově knize rekordů je zapsaná také golfová kárka o délce 6,68 metru, široká 1,4 metru a vysoká 2,24 metru. Vyrobena byla v Hongkongu a zároveň slouží jako pojízdná knihovna. Je totiž součástí projektu na podporu vzdělávání dětí v čínské provincii. A pak že překonávání rekordů nemá smysl.

golfové rekordy

Nejdelší drive: Mike Austin – 471 metrů.
Nejdelší hole-in-one: Robert Mitera – 408 metrů.
Nejdelší proměněný putt: Fergus Muir – 114 metrů.
Nejvýše položené hřiště: Tactu Golf Club in Morococha v Peru – 4 369 metrů nad mořem.
Nejníže položené hřiště: Furnace Creek Resort – 66 metrů pod mořskou hladinou (snímek).

Furnace Creek Resort - nejníže položené golfové hřiště na světě.
Nejdelší jamka: jamka číslo 7, Satsuki Golf Club v Japonsku – 831 metrů.
Nejdelší hřiště: Nullabor Links v Austrálii – 1 365 kilometrů (snímek).

Green jedné z jamek nejdelšího golfového hřiště na světě, Nullabor Links v Austrálii.
Největší green: International Golf Club in Massachusetts – 2 601 metrů čtverečních.

Ve španělském Madridu zase odpálilo golfový míček najednou 1 873 golfistů. Rozmístili se po golfovém hřišti a čekali na tři sirény. Při prvním zahoukání se připravili na své místo, na druhé natýčkovali a na třetí odpálili. Zúčastnit se mohli pouze registrovaní golfisté, kteří by měli vědět, jak se na hřišti chovat.

Do Guinessovy knihy rekordů se dostalo i 8,13 metru dlouhé golfové týčko. Teď už snad zbývá jen pětikilový míček, stometrová hůl a geniální nápad, jak s takovým vybavením zahrát nejdelší drive.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze