Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naděje cyklokrosaře pohřbil písek

31 2003
Hlinsko - Písek bývá už tradičně pohřebištěm nadějí českých cyklokrosařů. Jinak tomu nebylo ani v Koksijde. Přání Ondřeje Lukeše vylepšit si osmnáctou příčku z předchozího závodu ve švýcarském Wetzikonu zůstalo nesplněno, skončil dvacátý.

"Na písku jezdím na rozdíl třeba od Belgičanů jednou dvakrát za rok. Vyžaduje úplně jiný styl než třeba bláto, pořád se to boří," pronesl jezdec hlineckého týmu Tatramléko. "S výsledkem nejsem zcela nespokojen, ale čekal jsem, že se bude závod pro mě vyvíjet trošku jinak."

Naděje bývalého juniorského mistra světa na úspěšný výsledek se začaly bortit už před startem. Pohled na trať, na níž už mnohokrát závodil a absolvoval na ní i světový šampionát, ho poněkud udivil. Organizátoři okruh upravili a výrazně ztížili.

"V Koksijde byla náročná trať, ale teď byla extrémně těžká," pronesl Lukeš. "Navíc foukal dost silný vítr, takže na okruhu nebylo jediné místečko na vydechnutí. I na asfaltu se muselo jet nadoraz."

Oproti letošní premiéře ve Wetzikonu si Lukeš alespoň mírně polepšil při postavení na startu. Posunul se z páté do čtvrté řady. "Nic moc to ale neznamenalo," podotkl Lukeš.

Přesto začátek závodu vypadal pro něj nadmíru optimisticky. Při nájezdu do terénu se posunul na skvělou šestou pozici. V těsném závěsu za domácím Bartem Wellensem, což se však ukázalo jako špatná volba.

"Říkal jsem si, že trať dobře zná. Proto jsem zvolil stejnou stopu jako on," řekl Lukeš. "Bohužel to nebyl správný výběr. Najednou nás podjelo skoro dvacet jezdců a prvním depem jsem projížděl na 26. místě."

Přesto se posunul znovu vpřed a dostal se do silné skupiny, v níž jeli jeho reprezentační kolegové Pospíšil, Ježek a Zlámalík. Když mu ale praskl drát u předního kola a musel ho vyměnit, soupeři se mu vzdálili.

"Bojoval jsem, ale na silnici mě urvali. Nebyl jsem schopen je dojet, v úvodu jsem se hrozně trápil," pronesl Lukeš. "V prvních dvou kolech jsem se dost zahltil, chvíli mi trvalo, než jsem se vzpamatoval."

Propadl se do třetí desítky a až teprve v závěru dokázal své umístění vylepšit. "Až teprve v posledních čtyřech kolech se mi jelo tak, jak bych si přál," podotkl hlinecký cyklokrosař.

Stačilo to však jen na posun na dvacáté místo. Společně s body z Wetzikonu to znamená, že mu v průběžném pořadí Světového poháru patří 25. příčka. Dělí se o ní s reprezentačním kolegou Ausbuherem.

"Bohužel mi chybí jeden na 24. místo, které by mě při dalším závodě posunulo na startu do třetí řady," posteskl si Lukeš. V Koksijde zaostal za devatenáctým Američanem Pagem o dvě vteřiny, ve Wetzikonu zase dojel ve stejném čase patnáctý Zlámalík. "Škoda, mrzí mě to," pronesl třicetiletý cyklokrosař.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze