Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nadechne se Hlaváčová k cestě do Sydney?

14 2000
P r a h a - S podivením si na plaveckém svazu přečetli fax z brněnské kliniky tělovýchovného lékařství. Primář MUDr. Pavel Homolka v něm oznamuje, že na podkladě aktuálních výsledků šetření Yvetty Hlaváčové nedoporučuje u ní ve dnech 17. a 18. června nadměrnou fyzickou zátěž. V tyto dny se v pražském Podolí plave mistrovství republiky. Na něm mají závodníci poslední možnost splnit limity pro mistrovství Evropy.

"Z toho moudrý nejsem," potřásl hlavou předseda svazu Vladimír Srb. "Že by Hlaváčová nezávodila?" "A proč nám to vůbec posílají? Copak my rozhodujeme o nadměrné zátěži Hlaváčové?" podivil se technický ředitel svazu Jan Novotný. Yvetta Hlaváčová, enfant terrible českého plavání, při svém rozmáchlém předsevzetí prosadit se do olympijského finále na 200 metrů polohový závod a stát se i mistryní světa, dosud nesplnila nominační limity nejen pro Sydney, ale též pro červencové mistrovství Evropy v Helsinkách.

K tomu se jí nabízí domácí mistrovství. Příkaz dne je pro ni zřejmý: splnit limit na olympijské hry nebo aspoň na mistrovství Evropy a tam v poslední šanci dostát nominačnímu limitu pro Sydney. A v této fatální chvíli je údajně postižena dušností, neboli, jak citovala z lékařské zprávy, "obstrukční ventilační poruchou v centrálních i periferních cestách plic".

"Samozřejmě přesto poplavu, ale pouze dvousetmetrový polohový závod, ty ostatní pro mne nejsou důležité," řekla Hlaváčová. "Plýtvala bych silami." Odhlásí se tedy z tratí, na nichž drží české rekordy, 50 a 100 metrů motýlek. "Limit pro Helsinky splním," dušuje se Hlaváčová, která už nejednou v rozhodujících chvílích své kariéry zklamala.

V šest reprezentantů na olympijských hrách stále doufá plavecký svaz, byť nominační limity pro Sydney dosud splnili pouze tři: znakařka Ilona Hlaváčková, polohovkářka Hana Černá a prsař Daniel Málek. "Deset míst, jak jsme doufali, nenaplníme," přiznává šéftrenér Josef Nalezený.

Rozhodující pochybení vidí předseda svazu Vladimír Srb ve stavbě sezony: "Víc se závodilo, než trénovalo," soudí. Soustředění před olympijskými závody se uskuteční přímo v Austrálii po dobu tří týdnů, svaz usiluje i o účast osobních trenérů většiny reprezentantů. Finále mistrovství republiky v pražském Podolí: v pátek a sobotu od 16.00, v neděli od 15.00 hod.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze