Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nemožná mise? Nadal vyráží na antuce v Paříži za desátým titulem

DESÍTKA? Rafael Nadal může v Paříži dovršit krásné jubileum. | foto: AP

24 2015
Rafael Nadal není hlavním favoritem Roland Garros. Věta, která se dlouho zdála jako sci-fi, se naplnila. Do tažení za desátým titulem vstupuje Nadal v nejzranitelnější pozici vůbec.

Je tolik důvodů, proč musí Rafael Nadal milovat Paříž a Roland Garros. Na tamních dvorcích prohrál v životě z 67 zápasů jediný, osmifinále v roce 2009 s Robinem Söderlingem. Každý rok během turnaje slaví narozeniny. A už devětkrát na ně navázal i oslavami titulu.

Letos by na turnaji, který právě začíná, mohl antukový král dovršit krásné jubileum. A přece se zdá, že tentokrát to nevyjde, že desítka zůstane - prozatím? - zakletá. Nadal 2015 totiž není stejný Nadal, co dříve. Sám přiznal: „Už nejsem tak dobrý.“

Proč? Jak je to možné? Vždyť Španěl ještě ne tak dávno tenisu vládl, v čele žebříčku strávil 141 týdnů. A když přicházela antuka, hráli jeho soupeři - s mírnou nadsázkou řečeno - jen o druhé místo.

Ne tak letos. Nadala zbrzdila loňská série zdravotních trablů: se zápěstím, se zády, zánět slepého střeva... A letos po návratu připomíná obyčejného smrtelníka, dokonce i na antuce.

Ano, získal sice jeden titul na hůře obsazeném turnaji v Buenos Aires, ale jinak jeho bilance není tak skvostná, jak bývalo zvykem. Z evropské antukové série, kde obvykle kraloval, má zatím jen jedno finále v Madridu.

Rafael Nadal se opírá do úderu ve finále na turnaji v Madridu.
Rafael Nadal ve finále na turnaji v Madridu.
Rafael Nadal ve finále turnaje v Madridu.

Nepůsobí tak sebevědomě. Jeho forhend není tak smrtící. Marně hledá, co by ho povzbudilo. Zkusil vyměnit raketu, pak se vrátil ke své původní. „Viděli jsme takové nervy u Rogera Federera nebo Tigera Woodse. Jejich systém zažívá emocionální šok, když nemohou předvádět to, na co jsou zvyklí,“ míní Mary Carillová, bývalá hráčka a nyní komentátorka.

Za celý rok 2013 prohrál Nadal jen sedm zápasů. Letos už má porážek devět. „Sebevědomí pramení z výher. Rafa utrpěl několik porážek a očividně ho to rozhodilo,“ řekl ESPN sportovní psycholog Allen Fox. „Je vidět, že v důležitých momentech je nervózní. V předchozích letech, když šlo do tuhého, tak předvedl to nejlepší. A teď? Záleží na tom, jestli má den.“

Roland Garros

Turnaj v Paříži 2015

Los a další informace zde.

Přitom se čekalo, že přesun na antuku by mohl jejího tradičního vládce restartovat. Zase ho proměnit v neudolatelnou mašinu, která létá tryskem po červené hlíně a neúnavně pálí míče na druhou stranu.

Vždyť nikdo v tzv. open éře není na antuce lepší než Nadal. Osmadvacetiletý Španěl tam vyhrál obdivuhodných 92 procent zápasů. V zápasech na tři vítězné sety má neuvěřitelnou bilanci 89:1. Jeho devět titulů z Roland Garros je rekordních, pochopitelně.

S MILOVANOU TROFEJÍ. Rafael Nadal se laská s Pohárem mušketýrů pro vítěze
Rafael Nadal s vítěznou trofejí v šatně po finále Roland Garros 2011
UNESU TO? Rafael Nadal se raduje s trofejí pro vítěze tenisového turnaje v Barceloně.
Rafael Nadal slaví devátý triumf na pařížském Roland Garros.

Rafael Nadal a jeho oblíbená trofej z pařížského Roland Garros.

Co by dal za aspoň jeden z nich Novak Djokovič, nejlepší tenista současnosti. Všechny grandslamy už dobyl, jen ten pařížský zatím uniká a ambiciózní Srb jen přihlíží dalším a dalším korunovacím zarputilého býka z Mallorky.

V posledních třech letech ho Nadal pokaždé v přímé konfrontaci zastavil, i když před dvěma lety až po obrovské bitvě 9:7 v pátém setu. A pokud se letos potkají znovu - a dle losu to může přijít už ve čtvrtfinále, Španěl favoritem nebude. Djokovič letošní sezoně zatím vládne suverénně, prohrál jen dva zápasy z 37 a nedávno v Monte Carlu vyřídil na antuce i Nadala.

„Vyhrál jsem tady už tolikrát... Je přirozené, že mohu někdy prohrát. Prohry jsou součástí života. Můžu hrát špatně a prohrát brzy,“ uvědomuje si Nadal. „Ale budu bojovat, aby se to nestalo. A zkusím odehrát další dobrý turnaj.“

Je dost možné, že Nadalovo kralování letos skončí. Ale nevzdá se tak snadno.Najdete na iDNES.czmobilní verze