Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na vyúčtování potřebujeme měsíce, říká Neumannová po mistrovství světa

8 2009
První dny po mistrovství světa v Liberci spala Kateřina Neumannová i dvanáct hodin v kuse. Kvůli vyčerpání těžko bojovala třeba s nákupním vozíkem v obchodě. Teď už chystá projekt pro mladé lyžaře, věnuje se dalšímu ročníku Pražské lyže a je patronkou sportovních her v mateřských školách. Přesto ještě nemá šéfka organizátorů mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 zcela za sebou.

Co ještě je třeba v Liberci udělat?
Zlikvidovat celou akci majetkově, účetně, hospodářsky, kancelářsky. Vyklízet prostory. Všechno postupně uzavřít.

Už je jasné, zda šampionát skončí na nule, nebo vydělá?
K tomu potřebujeme nejspíš ještě měsíce. Není hotové vyúčtování z FIS (Mezinárodní lyžařské federace) ani APF (vlastníka marketingových práv). Ani ne tak z naší strany jako z jejich. Až bude, tak bude.

Jak na vás teď působí dějiště šampionátu, když už je mistrovství pryč?
Zaměstnanci postupně končí podle potřeby. Většina kanceláří je vyklizená, zůstali jen klíčoví lidé, kteří mají co do činění s likvidací celé akce. Kluci z areálů, ekonomické zázemí, dvě asistentky, někdo z oblasti informačních technologií. Část lidí je z Prahy, takže v Liberci se scházíme jednou, dvakrát v týdnu. Jinak si děláme porady i v Praze.

Nebyla jste u výběru dějiště šampionátu, ale myslíte, že Liberec areály využije i po mistrovství?
Až čas ukáže, jestli Liberec bude využívat to, co se tam za velké prostředky vybudovalo. Můstek si zasloužil, ten využíván bude, protože v republice žádný tak moderní není. O budoucnost běžeckého areálu ve Vesci, co se týká pořádání velkých světových lyžařských akcí, mám trochu obavy. Jestli ho Liberec využije pro jiné aktivity, to nevím.

Na závěr šampionátu jste říkala, že byste si za něj dala dvojku. Jak byste se oznámkovala s odstupem?
Člověk by neměl hodnotit sám sebe, pro mě je důležité hodnocení hlavně ze zahraničí. Organizační stránka byla v pořádku. Abych byla tak nafoukaná a dávala si jedničku, to ne. S odstupem času vždycky vidíte věci, které se daly udělat jinak, lépe.

Co byste tedy udělala jinak, kdybyste měla šanci jít do organizace šampionátu znovu?
Nechci naše vnitřní věci příliš propírat přes noviny. Byli bychom bohatší o zkušenosti, které si člověk musí prožít a které nejsou ani použitelné z jiných šampionátů. Jsou vždycky dané pro tu lokalitu. Spíš by nám tedy ve spoustě věcí ulehčila práci znalost prostředí. Nikoli že bychom je dělali úplně jinak.

Šla byste do toho znovu?
Do organizační práce s lidmi okolo sportu určitě, bavila mě. Spíš bych se snažila odclonit od dalších věcí spojených s politikou.

Co jste dělala první den po skončení šampionátu v Liberci?
Po mnoha týdnech jsem se vrátila do domácnosti, kde byla totálně vybílená lednička a kam jsem navezla hromady věcí. Věnovala jsem se normálním ženským věcem, abych si uspořádala domácnost. Vyzvedla jsem Lucku ze školky. Návštěva obchodního centra mi nedělala fyzicky dobře, byla jsem úplně vyřízená. S vozíkem jsem to tam sotva zvládla.

Co jste po šampionátu ještě stihla?
Začala jsem zase občas jezdit na Šumavu a lyžovat o víkendu. Minulý týden jsem byla na pár dní ve Val di Fiemme, kde byla zároveň schůze kvůli Tour de Ski. Plánovali jsme dovolenou v teple, ale ta se zatím spíš odsouvá než přibližuje.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze