Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na vysokohorském soustředění nutil sníh překážkáře Svobodu k improvizaci

Petr Svoboda | foto: AP

25 2010
Překážkář Petr Svoboda se vrátil z dvoutýdenního soustředění ve Španělsku. Ostrov Lanzarote vyměnil za vysokohorské prostředí Sierra Nevady, kde mu bylo "domovem" tréninkové středisko v Pradollanu.

"Měli jsme z té výšky 2320 metrů nad mořem trochu strach, ale po prvních třech čtyřech dnech jsme se s tím vyrovnali a trénovali podle plánu," řekl na oficiálních stránkách skupiny okolo Petra Svobody trenér Ludvík Svoboda.

Petr Svoboda

Narozen: 10. 10. 1984
Oddíl: PSK Olymp Praha
Trenér: Ludvík Svoboda
Disciplína: 60 a 110 m př.

Rodák z Budišova začínal jako desetibojař. Jenže jeho největší zbraní byly překážky, na které pak přesedlal. Jako sedmnáctiletý absolvoval své první mistrovství světa juniorů ještě jako dálkař. Poté se však už začal naplno věnovat překážkám. V této kategorii drží dva české rekordy na 60 a 110 metrů.

Čáru přes rozpočet udělal sníh, který se nad Pradollanem snášel poslední den pobytu. "Museli jsme silně improvizovat. Měli jsme v plánu dva běžecké tréninky," potvrdil Ludvík Svoboda.

V neděli celý den sněžilo a atletický stadion tak byl pokryt bílou pokrývkou. "Dopoledne jsem tak museli využít jednu z mnoha tělocvičen v areálu. Odpoledne už byl sníh z dráhy odklizen," dodal český trenér.

Za čtrnáct dní šestadvacetiletý atlet spolu se svým tréninkovým partnerem Martinem Mazáčem naběhali přes dvacet kilometrů. K běhům se ještě přidalo posilování. A podle slov kouče byli jeho svěřenci pořádně zadýchaní. "V tak vysoké nadmořské výšce je taková zátěž hodně znát," potvrdil.

Nyní budišovského rodáka čeká desetidenní odpočinek a poté opět zamíří na jemu dobře známé místo. "Odlétáme na Lanzarote do střediska La Santa. A tam už bude náplň přípravy vypadat úplně jinak než dosud. Všichni ze skupiny se už na tuto změnu těší," dodal trenér Svoboda.

Člen Olympu Praha si v letošním roce vytyčil dvě hlavní mety, chtěl získat medaili na halovém mistrovství světa v Dauhá, což se mu bohužel nepodařilo. Skončil pátý. Zlato chtěl přivést z evropského šampionátu v Barceloně. Jenže kolize s překážkou mu radost překazila a byl až šestý. Letos tak alespoň vylepšil vlastní české rekordy v hale i pod širým nebem.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze