Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vueltě dnes kraloval domácí Antón

Igor Antón - Igor Antón se raduje z vítězství v šestnácté etapě Vuelty. | foto: Reuters

12 2006
Calar Alto - Cyklistická Vuelta dnes zažila další španělský den. Vítězem šestnácté etapy se stal Igor Antón, pro nějž to by vůbec první triumf v kariéře. Hned za ním protnul cílovou čáru další domácí jezdec Alejandro Valverde, který díky tomu zvýšil svůj náskok v průběžném pořadí a přiblížil se celkovému triumfu.

Po dni volna čekala na peloton relativně kratší 16. etapa o délce 145 kilometrů, ale se dvěma stoupáními první kategorie a závěrečným výstupem nejtěžší kategorie v mlze a dešti k astronomické observatoři Calar Alto.

Tam dojel jako první nikým neohrožován Antón z baskické stáje Euskaltel-Euskadi, jenž se od skupinky favoritů oddělil zhruba tři kilometry před cílem.

Nejdůležitější boje se ale odehrávaly za ním. Kazašský favorit Alexandr Vinokurov se marně snažil setřást Valverdeho, jemuž několikrát nastoupil, ale lídr průběžného pořadí tempo udržel.

Naopak ještě ve finiši kapitána týmu Astana předstihl a získal další cenné bonifikační sekundy. Vinokurov se sice posunul místo krajana Andreje Kašečkina na druhou pozici, ztrácí však už 1:42 minuty, stejně jako dnes pátý Španěl Carlos Sastre.

"Krok po kroku se přibližuju svému cíli," pochvaloval si v cíli Valverde, jenž nosí zlatý trikot lídra od deváté etapy.

"Dnes se mi podařilo odolávat, když Vinokurov útočil, dokonce jsme spolu mohli i ujet. Když jsem ho však požádal o spolupráci, tak odmítl. Stejně jsem ale zvýšil náskok na všechny včetně něj, takže je to super," dodal Valverde.

Ani ve středu si cyklisté od kopců neodpočinou, mezi Adrou a Granadou je na
trati 167 km čekají mimo jiné dvě stoupání první kategorie.

Výsledky - 16. etapa 1. Antón 4:29:42, 2. Valverde (oba Šp.), 3. Vinokurov (Kaz.), 4. Sanchez všichni -23, 5. Sastre (oba Šp.) -28, 6. Danielson (USA) -30, 7. Beltran -42, 8. Perez -1:10, 9. Redondo (všichni Šp.) -1:13, 10. Devolder (Belg.) -1:15.
Průběžné pořadí: 1. Valverde 63:18:16, 2. Vinokurov, 3. Sastre oba -1:42, 4. Kašečkin (Kaz.) -2:05, 5. Gomez Marchante (Šp.) -4:23, 6. Beltran -5:34, 7. Di Luca (It.) -5:56, 8. Karpec (Rus.) -6:29, 9. Sanchez -7:53, 10. Danielson -8:05.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze