Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na velikosti záleží. U gripu golfové hole určitě

Držení golfové hole- gripy. | foto: Profimedia.cz

29 2010
Výběr gripů začíná v poslední době nápadně připomínat nákup bot. Zatímco barva a tvar mají hlavně estetickou funkci, jestli na něčem opravdu záleží, pak na správné velikosti. Vlastně na tloušťce, kterou si každý hráč může upravit individuálně.

Na trhu jsou nejrůznější velikosti, barvy a tvary. Grip by měl ale hlavně dokonale padnout do ruky, vždyť je jediným pojítkem mezi hráčem a holí. Pokud je moc tlustý, nebo naopak příliš tenký, neměl by golfista váhat s jeho výměnou.

Proč je správná velikost tak důležitá? Správná velikost gripu může významně ovlivnit také přesnost hry a tím i celkové skóre. Držení je tím prvním, co se začínající golfista učí.

Držení golfové hole- gripy.

"Hráč by neměl hůl křečovitě svírat celou dlaní, ale držet ji vcelku volně zejména prsty. Když je grip příliš tenký, golfista nemůže kolem gripu prsty správně obtočit. Příliš tlustý grip zase svádí k držení hole v celých dlaních," vysvětluje specialista na clubmaking Marek Sajner z firmy Golfsmith.

Když je grip moc tenký, hůl prokluzuje a protáčí se. Hráč má proto tendenci v impaktu hůl přiškrtit, zavře úderovou plochu a s nejvyšší pravděpodobností zahraje hook. Když je grip moc tlustý, nedostatečně pohyblivá zápěstí způsobí v impactu otevření hole a slice.

Sortiment a úpravy

To, že jsou gripy kulaté a postupně se zužující, požadují golfová pravidla. K dostání jsou zpravidla v pěti velikostech – Junior, Ladies, Standard, Midsize a Oversize. "Výslednou velikost gripu je ale možné přizpůsobit před jeho instalací například podlepením několika vrstvami pásky," říká Marek Sajner.

Golf Show 2010, Praha - Letňany, výběr gripů.

Obecně platí, že hráči s kratšími prsty by měli mít tenčí grip, golfisté s delšími prsty zase tlustší. Správnou velikost gripu je možné odvodit od délky prostředníčku a vzdálenosti špičky prostředníčku od zápěstí.

Držení golfové hole- gripy.

Při nákupu gripů se vyplatí zvážit i výběr vhodného materiálu, se kterým poradí v každé specializované prodejně.

Rozmanité puttery

Výjimku představují puttery. Pravidla u nich nechávají golfovým designérům ruce celkem volné. "Posledním trendem je použití extrémně zvětšených gripů, které při patování umožňují stabilizaci zápěstí," dodává Marek Sajner.

Opravdu je to stejné jako s botami. Nikdy se nikomu nebude chodit dobře v příliš velkých, nebo takových, které tlačí. Pohodlí je zkrátka na prvním místě. A to by si měl každý uvědomit ještě před tím, než se mu udělají puchýře.Témata: Doplňky, junior
Najdete na iDNES.czmobilní verze