Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Turné čtyř můstků pojede české trio

18 2000
P r a h a - Trojice skokanů na lyžích Michal Doležal, Jakub Jiroutek a Jakub Hlava je v předběžné nominaci pro Turné čtyř můstků Světového poháru, kterou sestavili sportovní ředitel Jiří Rázl a trenér David Jiroutek. Tým musí definitivně potvrdit rada skokanského úseku ve čtvrtek. Existuje ještě možnost, že tým pro turné rozšíří jeden z trojice Jaroslav Sakala, Jakub Janda a Jakub Sucháček, a to na základě výsledků ze závodů Kontinentálního poháru ve Švýcarsku 26. prosince v Svatém Mořici a o dva dny později v Engelbergu. "Varianta tři skokani a jeden trenér vzešla na základě toho, že jsme doposud neměli žádné extra výsledky. Vybírali jsme podle prvních závodů Světového poháru, kontrolních skoků v Mořici a podle momentální formy," vysvětlil David Jiroutek.

"Čtvrté místo si necháme blokované pro eventuelně nejlepšího z Kontinentálního poháru, ale musel by předvést skutečně výborné výkony," upozornil trenér. V podobném duchu komentoval nominaci Rázl. "Je rozumnější poslat tři, protože výkonnost není dobrá, vždyť na severu nikdo nebodoval a turné je sledovanější. Pokusíme se uspět a když se někdo z náhradníků výrazně zlepší, tým případně doplní," potvrdil strategii sportovní ředitel skokanů.

Reprezentace v minulém týdnu trénovala na devadesátce ve Svatém Mořici a před odjezdem do Oberstdorfu, kde turné odstartuje 29. prosince, zůstane doma. "Čeká nás suchý trénink v Harrachově, kde se zatím nedá skákat. Možná těsně před začátkem odjedeme do Mořice," řekl Jiroutek a nevyloučil, že někoho ze skokanů v průběhu turné vymění. "Podle situace je změna jistě možná," řekl.

Specifikum Turné čtyř můstků tkví v netradičním vylučovacím systému. Z kvalifikace se do závodu dostane padesátka skokanů a ti vytvoří pro první kolo dvojice podle pořadí (první proti padesátému a postupně až k páru 25. - 26.). Do finálového kola přímo postoupí 25 vítězných závodníků. Pokud by měli oba členové některé dvojice stejný počet bodů, dostane přednost skokan s nižším startovním číslem, čili lepší z kvalifikace. K pětadvaceti se přidá ještě pět poražených skokanů podle počtu bodů.

Autor:


Témata: Jakub Janda
Najdete na iDNES.czmobilní verze