Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na tour už jen s novými holemi, mají vytrestat nepřesné hráče

Pravidlo o nových drážkách se týká holí s loftem 25 stupňů a více, tudíž od železa č.5 až po wedge. | foto: Profimedia.cz

5 2010
Cílem pravidla o nových drážkách holí, které na hlavních profesionálních tour začalo platit od 1. ledna, je více trestat hráče za jejich nepřesnost. Běžného golfisty se pravidlo nedotkne.

Před zahájením golfového roku 2010 se hovoří zejména o tom, kdo zazáří při absenci Tigera Woodse na nejprestižnější PGA Tour. Může se stát, že přední pozice vyklidí i někteří velcí ranaři. V platnost totiž vstoupilo nové pravidlo o drážkách holí, které má výrazně ovlivnit hru.

Cílem pravidla je více trestat hráče za jejich nepřesnost, zejména při odpalech z týčka.

U většiny hráčů vrcholných podniků, jako PGA Tour a European Tour, se i díky vývoji holí smazával rozdíl mezi hrou z fairwaye a roughu.

Turnberry, British Open 2009

Hráči se tak sice nepovedl odpal a skončil ve vyšší trávě, ale i díky hlubším drážkám, které způsobují větší rotaci a tím i kontrolu míčku, měl takřka stejnou pozici pro další ránu, jako ten, jehož odpal skončil na fairwayi. Podle tvůrců pravidla by golfista hrající z fairwaye rozdíl ve hře de facto neměl pocítit.

Čtěte také

Další, proti čemu tvůrci zavedením pravidla hodlají bojovat, je "bezhlavé" mlácení do míčku, při kterém je prioritou vzdálenost, nikoliv přesnost. Ta by se podle jejich ideálních představ měla stát číslem jedna.

Hloubka drážek je u všech holí s výjimkou driveru a putteru definována výpočtem podle rozměrů hole. Ostrost drážek pravidla regulují u holí s loftem větším než 25 stupňů, což znamená od želez č.5 výše. Dříve byly drážky ve tvaru písmene U. Nyní budou stěny drážek plytčejší. Návrat ke mnoha let starým drážkám ve tvaru písmene V se ale zdaleka nekoná.

Běžný golfista pravidlo nepocítí, pokud si nepořídí nové hole

Harmonogram zavedení pravidla o drážkách má tři hlavní termíny. Od 1.1. 2010 se na hlavních profesionálních tour musí hrát pouze s holemi s novými drážkami. Běžný amatérský golfista změnu pravidla nepocítí, pokud si nepořídí letošní model golfových holí. Většina z nich už totiž nové drážky mají. Může však narazil i na nový model se starými drážkami, protože takové hole se mohou vyrábět do konce letošního roku.

Alex Čejka v roughu - slavnostní otevírání hřiště na pražské Zbraslavi.

Výrobci holí měli na přizpůsobení pravidlu rok a půl. Regule byla totiž definitivně schválena v srpnu 2008. O tom, že se změna drážek chystá, se intenzivně hovořilo od jara 2005.

Od roku 2014 se pravidlo o drážkách má rozšířit na všechny profesionální tour a také vybrané amatérské turnaje.

Běžných rekreačních golfistů se podle současného plánu pravidlo dotkne až v roce 2024. V té době už bude třeba mít hole s novými drážkami na všech výkonnostních úrovních.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze