Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Tour má Sagan čas. Zkus vyhrát mistrovství světa, říkají mu v týmu

slovenští cyklisté Peter Sagan (vlevo) a jeho bratr Juraj | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2010
Ten kluk je zjevením. "Moc toho nenamluví," říká Roman Kreuziger. Za Petera Sagana, dvacetiletého slovenského nováčka v profipelotonu, však hovoří výsledky.

Ve spurtu už vyhrál etapy na prestižních kláních Paříž – Nice, Kolem Romandie i Kolem Kalifornie. V kopcích, kde Cavendish a další skvostní spurteři umdlévali, Sagan na špici šlapal dál.

V neděli opět potvrdil svoje kvality, v jednorázovém závodě ve Philadelphii s účastí stájí Pro Tour obsadil druhé místo. Rychlejší ve spurtu byl jen Australan Matthew Goss.

"Pietro je borec," vzkázal sportovní ředitel Paolo Slongo. "Vždyť ten kluk láme rekordy."

Při fotografování pózuje dlouhé minuty jako zkušený model, nic ho nevyvede z míry. Pro třítýdenní Tour je ještě mladý. Na podzim si ale zkusí 10 etap Vuelty. A pak...

"Šéfové týmu mi řekli, ať se soustředím na mistrovství světa v Austrálii. Šance vyhrát tam je. Zkusím to," prohlásí jakoby nic.

Liquigas s ním hned podepsal další dvouletou smlouvu, Peter si za to do týmu vyžádal i staršího bratra Juraje, který vypráví: "Já byl v mládí do cyklistiky zažranější, ale Peterovi to líp šlapalo. Měl rád adrenalin, sjezdy a skoky, motokros.

A všechno mu šlo." Peter mu kompliment vrací: "Ale když se mi někdy nechtělo trénovat, Juro mě umravnil." Slovensko teď prožívá saganomanii, cyklistika tam dobývá média. Díky němu je u Dunaje populárnější i Kreuziger.

"Roman je v pohodě," ocení Peter. "Když jsem přišel do Liquigasu, pomohl mi s italštinou. Všichni jsou tu fajn chalani."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze