Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Tour de France je dělilo osm vteřin. Teď bojují se smrtí

3 2009
Byla to drsná Tour 1989. Jedna z největších. Ve vražedných vedrech kolem 40 stupňů vzdalo 60 cyklistů. A vítěze na samém konci určilo osm vteřin. Nejmenší rozdíl v historii. Byl to i souboj titánů. Američan Greg LeMond kontra Francouz Laurent Fignon.

Po 5. etapě získal žlutý trikot LeMond, po 12. etapě Fignon, po 15. LeMond, po 17. Fignon. Navíc si sólovým únikem vydobyl náskok 50 vteřin.

Tour de France 2009


Seriál velkých příběhů před sobotním startem cyklistického závodu

Jenže o všem rozhodla až závěrečná časovka. Před ní přišel extrémně sebevědomý Francouz za svým sokem a řekl mu: "Gratuluji ti ke 2. místu."

Ti dva se nenáviděli. "LeMond neumí jezdit jako opravdový šampion," nařkl Fignon soupeře. Ten kontroval: "To mi říkáš ty? Viděl jsem, jak se při etapě držíš za motocykl."

Později o domácím borci vyřkl: "Úspěch prochází hlavou. A může vás přes noc proměnit ze skromného na arogantního muže."

Pětadvacet kilometrů časovky mezi Versailles a Paříží mělo jejich spor rozsoudit. Fignon reportérům sdělil: "Greg věří, že může vyhrát. Ale to je nemožné. Mám příliš silné nohy i hlavu." Jak hluboce se mýlil...

LeMond uměl porážet osud. V roce 1987 jej při lovu ptáků omylem postřelil švagr. Dva roky se zotavoval, přesto se vrátil. Když stál na startu Tour 1989, stále zůstávalo v jeho těle 38 broků, z toho tři v oblasti srdce, pět v játrech.

"Co potom předvedl v časovce, byl pro cyklistické experty stejně neuvěřitelný výkon jako pro atlety Beamonův skok na hrách v Mexiku," psal časopis Sports Illustrated.

Američan tehdy poprvé použil technologické novinky: aerodynamická "triatlonová" řidítka i přilbu testovanou v aerodynamickém tunelu. Odborníci z Bicycle Magazine spočítali, že díky nim mohl získat více než minutu. Fignon se naopak hnal vstříc cíli prostovlasý a na klasickém časovkářském kole, brzdil ho i jeho mohutný cop.

LeMond startoval o dvě minuty dříve, zprávy o mezičasech odmítl. Fignon je naopak vyžadoval. Když na 10. kilometru zjistil, že Američan ukrojil z jeho 50vteřinového náskoku už 19 vteřin, zpanikařil.

Cíl. LeMond zajel nejrychlejší časovku všech dob, průměrem 54,54 km/h. A čekal... Francouzi utíkal čas. Bude to stačit? Nebude?

Laurent Fignon při Tour de France 1989Fignon proťal cíl v domnění, že vyhrál. V extázi padl z kola. Pak mu masér řekl: "Laurente, ty jsi prohrál." Chytl se za hlavu a rozbrečel se. "Poprvé od dětství..."

LeMond vyválčil titul s převahou pouhých 8 vteřin. Na pódiu vzpomínal: "Když mě postřelili, málem jsem skončil. Teď vím, že se nikdy nesmím vzdávat."

Po kariéře vyráběl kola, závodil v autě, založil restauraci. Oněch 38 broků má v těle stále. "V nejbližší době musí bezpodmínečně pryč. Obsahují olovo a plíživě mi otravují krev. Pokud se je nepodaří vyndat, zůstává mi tak pět let života."

Stárnoucí Fignon pořádal cyklistické závody. Letos, ve věku 48 let, oznámil, že trpí pokročilou rakovinou slinivky břišní. V rozhovoru pro kanál TF1 přiznal: "Mohl ji způsobit i někdejší doping."

Nádory metastázovaly, opět jednou běží jeho časomíra zběsile rychle. Jenže tentokrát "závodí" o vlastní život. "Nevím, kolik času mi zbývá," říká. "Má rakovina se šíří. Ale budu bojovat. A vyhraju tu bitvu."

VIDEO: ZÁVĚREČNÁ ČASOVKA NA TOUR DE FRANCE 1989

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze