Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na titul musíme myslet potajmu, říká lovosický Brabec před bitvou roku

Jan Brabec (vlevo) | foto: MF DNES

3 2010
To bude bitva! Její vítěz se nejspíš stane půlmistrem házenkářské extraligy. Těsné prvenství budou rozjeté Lovosice hájit proti legendární pražské Dukle a výhra tým může nasměrovat k vysněnému historickému titulu.

"Nebudu skrývat, že bychom aspoň potajmu na titul nemysleli. Ve sportu si musíte dávat velké cíle," říká před podzimním šlágrem Jan Brabec, lovosický pivot.

Už někdo v lovosické kabině řekl slovo titul nahlas, nebo jste si to zakázali?
Zákaz není, ale je tu velikánské ale. Titul je pořád strašně daleko. Může přijít zranění, ztráta formy, a dopadne to úplně jinak.

Zatím spíš o titulu tiše sníte, než že byste ho vyhlašovali do světa?
Sport nejde dělat, aniž by si člověk nekladl cíle. A samozřejmě ty nejvyšší. Zvlášť když se nám ta sezona zatím daří. Kdybychom si aspoň potajmu nemysleli na titul, nemuseli bychom to ani hrát. Určitě ten sen o titulu tam je, ale strašně vzdálený. Spíš se soustředíme teď na zápas s Duklou.

Je to pro vás zápas roku?
Jistě. Liga se vyvrbila tak, že je to souboj o první místo, takže teď je to rozhodující. Je něco jiného přezimovat na prvním místě, nebo nedej bože na třetím čtvrtém. Celá špička je našlapaná na jednom bodu. Takže jestli to rovnou není zápas sezony, tak rozhodně jeden ze stěžejních.

A pro vás o to prestižnější, že jste v Dukle působil.
Každý zápas s Duklou, s Karvinou či se Zubřím je svým způsobem prestižní. Rozhodně to pro mě je jeden z top zápasů.

Budete se chtít vytáhnout?
To bych neříkal. Každý chce předvést co nejlepší výkon, Dukla má tu smůlu, že proti ní se chtějí vytáhnout všichni. Motivaci mám ve smyslu, že budu rád, když tým pošlape a vyhraje se.

V čem je Dukla silná?
Má Tomáše Petrželu v bráně, perfektní obranu, jednu z nejlepších v lize. To je bez debat. V útočné fázi je to taky jeden z nejkvalitnějších týmů. Když se podíváte na počty vstřelených a obdržených branek, je to nejlepší tým v lize. Když to shrnu - perfektní obrana, perfektní gólman, slušný útok.

A kdo je na tom momentálně lépe? Lovosice, či Dukla?
Těžko odhadovat. Tyhle zápasy už nejsou o tom, jak tým šlape delší dobu. Tady se daří oběma. Tedy Lovosicím určitě a Dukla už se taky dostala z té špatné série. Zase hraje celkem solidně. Bude rozhodovat spíš momentální forma a nasazení v zápase. Bude se hrát na krev a rozhodují maličkosti. Gólmani, obrany, ale zároveň i střelecká forma.

Nezbrzdí vás pohárová porážka?
Předpokládám, že ne. Navíc Dukla prohrála taky. Pohár byl pro nás nešťastný zápas. Přijeli jsme do Plzně v osmi lidech, možná ani ta motivace nebyla taková jako na ligu. Ta je přece jen přednější. Dostali jsme se v poháru tak daleko, protože jsme k tomu přistupovali jako k tréninku. Plynulo to samospádem, tím, že jsme v dobré herní pohodě, tak to vycházelo. Až v Plzni se sešlo, že ne. Ale v globálu to neovlivní vůbec nic.

Jak si vůbec užíváte, že jsou Lovosice v čele extraligy?
Abych pravdu řekl, tak na to vůbec nemyslím. Z toho důvodu, že je tabulka tak vyrovnaná. Jeden zápas se nepovede a může být vše jinak. Beru, že to je historické pro Lovosice, fanoušci a lidi kolem házené to berou jako super výsledek a super věc. Ale ještě máme dva těžké zápasy před sebou, pořád můžeme skončit třetí čtvrtí. Není to vyřízená ani hotová věc. Ano, je dobře, že jsme první, ale nefixujeme se na to. Rozhodne až jaro.

Není pro vás až tak velká motivace přezimovat první?
To neříkám. Motivace to určitě je. Pokud to jde, tak bychom chtěli být nejlepší. Je to důležité, ale musíme hlavně hrát dál. Když budeme hrát dobře jako teď, tak nahoře zůstaneme. A to je rozhodující.

Předchozí soupeře jste doma porazili drtivým nástupem v podstatě za pár minut. Bude to podobné i proti Dukle?
Byl bych rád, kdyby to tak bylo. Ale nepředpokládám, že se to povede. Nepodceňuju třeba Plzeň, ale Dukla je na daleko vyšší úrovni. Plzeň u nás hrála dobře prvních 12 minut, ale ve chvíli, kdy se jí přestalo dařit, tak se jejich hra rozpadla. Dukla dokáže prohrávat 50 minut, ale v té 50. minutě se zvedne a otočí zápas, který zdánlivě vypadá jako prohraný. V tom je Dukla daleko nepříjemnější i než Zubří či Karviná. Budou rozhodovat detaily, nejmenší marginálie. Nesmíme hrát jen 30 minut, ani 50, ale celých 60.

Vaší výhodou by měli být domácí diváci.
Doufám, že bude plno a že nás to posílí. Poslední dobou, jak hrajeme dobře, diváci chodí. V lize máme momentálně nejlepší fanoušky, troufám si říct, že na úrovni Zubří, které má dlouhodobě nejlepší divácké zázemí.

Zdá se, že atmosféra v týmu je po sérii výher výborná. Diváci se baví, vyhráváte jednoznačně po skvělých výkonech. Zažil jste to?
Nikdy. I když jsme měli bronzy a vyhrávalo se, pořád to byl jen bronz. Teď je šance, že by se mohla vyhrát i cennější medaile. Vítězný duch funguje, je to jedinečné. Vidím to tak, že teď si teprve házenou užíváme. Máme šňůru a zápasy vyhráváme s přehledem. Víc si věříme a nejdeme do další bitvy s tím, že to bude něco těžkého a bude to bolet.

Zlepšily se rapidně individuální výkony, nebo šlapete jako tým?
Sedli jsme si všichni dohromady. Hrozně tomu dal Milan Berka, který je na úrovni tvůrce, který tomu dal řád. A uvolnilo se místo Jirkovi Motlovi. Na středu nehrál svoji hru, na křídle mu to maximálně vyhovuje. Předvádíme nejlepší házenou za poslední dobu - Vláďa Šuma, Kuba Škvařil, Měchýř napravo, nalevo Jirka Motl, Chroustovský. Skvělí jsou gólmani. Když se podíváme na zápasy - Jirka Motl vyčuhuje, ale 3-5 gólů za duel dají další 3-4 lidi. Je důležité, že tu není jen jeden hráč, ale hraje se týmově. To nám zařídilo 1. místo v tabulce. Když kouknu na Karvinou, Zubří i Duklu, hrají víc individuálně. V Lovosicích to šlape jinak, proto jsou výsledky.Najdete na iDNES.czmobilní verze