Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na The Open se míče ve větru pohybovaly samy, Šrek se radoval

Vítr dominoval druhému kolu British Open 2010. | foto: AP

17 2010
(Od spolupracovníka idnes.cz) - Plných šestnáct hodin trvalo páteční kolo letošního Open Golf Championship. V místě zvaném Loop byl totiž tak silný vítr, že se golfové míče pohybovaly samy od sebe. Třetí major turnaj sezony ve skotském St. Andrews se ocitl na hranici regulérnosti.

Když se Jason Dufner na sedmém greenu marně snažil svůj balon označit, protože vlivem větru neustále měnil polohu, začalo být jasné, že organizační výbor musí zakročit. Poryvy v té chvíli překročily rychlost 65 kilometrů v hodině a hráčům při úderech nezbývalo nic jiného, než se modlit.

A to nejen při ranách, které létaly vzduchem, ale také při puttech. Old Course má charakteristický půdorys, táhne se podél pobřeží a pak zase zpět v jedné dlouhé zahnuté linii.

Loop, kde byla situace nejhorší, je nejvzdálenějším místem na hřišti. Kříží se tady sedmá jamka s jedenáctkou. Mají společný dvojitý green, vyvýšený nad okolní terén.

Phil Mickelson, druhé kolo British Open 2010.

Phil Mickelson, druhé kolo British Open 2010.

Pánové z klubu R&A zastavili hru asi na hodinu, ale podle mnohých to bylo pozdě.

Pauza sice turnaji mírně prospěla, ale nad Old Course nadále vládl panovník vítr. Při mnoha úderech hráči s hrůzou ve tváři sledovali svůj míč, kterak prudce mění směr a dopadá úplně jinam, než kde si ho přáli mít.

Zasáhnout fairwaye a greeny bylo stejně těžké, jako najít někoho, komu by tyto podmínky vyhovovaly. I když – vůbec prý nevadily Šrekovi.

Žák lepší učitele

Šrek je přezdívka Louise Oosthuizena. Jihoafričan dokonale využil klidnějších dopoledních podmínek. V mírnějším větru zapsal výtečný výsledek 67 ran a srazil svou bilanci v polovině turnaje na -12.

Louis Oosthuizen, druhé kolo British Open 2010.Sedmadvacetiletý golfista je pro mnohé překvapením, ale on sám je po nedávném premiérovém vítězství na European PGA Tour mnohem sebevědomějším hráčem: "Mnoho lidí mi říkalo, že hraji dobře, ale já jsem si stále nějak nevěřil. Vítězství ve Španělsku mi dodalo sebevědomí a já jsem dokázal změnit své myšlení. Především sám o sobě."

Oosthuizen ze sedmi účastí na majorech jen jednou dokázal projít cutem. Bylo to na PGA Championship v roce 2008, skončil na 78. místě. Do golfového světa se dostal především díky Erniemu Elsovi. Právě v golfovém kempu, který Big Easy finančně podporoval, vyrostl ve vynikajícího hráče.

A nikdy nezapomene svému mentorovi poděkovat: "Bez pomoci Ernieho bych nebyl tam, kde jsem teď, to je jisté. Vděčím mu opravdu za hodně." A zatímco žák je ve hře o titul na letošním The Open Golf Championship, jeho krajan a učitel Els se s turnajem musel rozloučit. V odpoledním pátečním větru zahrál sedm bogey a celkové skóre +4 na cut nestačilo.

Vítr dominoval druhému kolu British Open 2010.

Vítr dominoval druhému kolu British Open 2010.Najdete na iDNES.czmobilní verze