Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na startu Zlaté přilby je elita světa

12 2000
Když v kterémkoli plochodrážním depu na světě vyslovíte Zlatá přilba, jezdci zvednou obočí. Jedno, jestli je to v Evropě, Austrálii nebo v Americe. Takový zvuk má nejstarší kontinentální závod, pořádaný od roku 1929 v Pardubicích. Tuto neděli se pojede už po dvaapadesáté. Dokreslují to i slova nejlepšího jezdce všech dob, dánského dvaadvacetinásobného mistra světa Hanse Nielsena. "Příští rok už s plošinou doopravdy končím, ale Zlatou přilbu si ujít nenechám," prohlásil tehdy osmatřicetiletý Nielsen v říjnu 1998 poté, co v Pardubicích podruhé triumfoval.

Petr Moravec z místního plochodrážního klubu o Zlaté přilbě říká: "On je to vlastně pouťák na závěr sezony, ale ten nejprestižnější." Není divu, že start na pardubickém oválu si nikdo ze světových elitních jezdců nechce nechat ujít. Body do mistrovství světa se už nehoní, ale prestiž má fascinující přitažlivost. A je tu také jedinečná trofej, lákající mistry oválů mnohem víc než další odměna za prvenství, nový soutěžní motocykl.

"Troufám si říci, že letos se v Pardubicích schází nejsilnější konkurence v historii závodu," prohlašuje Moravec. "Pojede pět jezdců z nejlepší šestky letošního mistrovství světa.

A třetí Rickardsson chybí jen proto, že chce být u manželčina porodu." Pohled na startovní listinu slibuje boj a napětí.

Čerstvý mistr světa Loram z Anglie, stříbrný Američan Hamill, čtvrtý muž světového pořadí Crump z Austrálie, pátý ve světovém šampionátu Hancock z USA i šestý, Crumpův krajan Adams. K ozdobám závodu patří i Ermolenko, americký mistr světa z roku 1993.

Českou špičku zastupují Kasper, Brhel, Jirout, Topinka, bratři Drymlové a další. Mít jednoho z nich v šestičlenném finále, to by byl v této konkurenci úspěch.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze