Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na smrt ospalý osamělý jachtař Koláček dojel šestý v Bretani

SÁM NA NA MOŘI. Český námořní jachtař Milan Koláček sbírá úspěchy v mezinárodních regatách. | foto: Pavel Nesvadba

15 2011
Milan Koláček potvrdil pozici ve světové špičce šestým místem ve svém třetím závodu letošní sezony Trophée Marie-Agnés Péron. Mezi 84 sólovými jachtaři v navigačně obtížných vodách západní a jižní Bretaně dokonce atakoval čelo startovního pole.

Závod označil za velmi náročný: "Pro mě patřil k nejtěžším, co jsem kdy jel. Před startem jsem nebyl dostatečně odpočinutý. Naopak po dlouhé cestě z Brna, kompletování kýlu a stěžně a plavbě z La Rochelle do Douarnenez jsem byl značně vyčerpaný. Před startem mě ještě čekal náročný test stability lodě s novým kýlem."

První část závodu ze série Classe Mini se jela ve slabém větru a Koláček se dlouhé hodiny držel na druhém místě. V noci na něj však dolehla únava. Souboj s přicházejícím spánkem nakonec prohrál, musel si několikrát na 15 minut zdřímnout a vedení lodi nechat autopilotu. Spánek byl příčinou propadu až na 13. místo v polovině závodu u bóje Birvideaux.

Svou jachtu Gaben – Follow Me však nadále držel ve vedoucí skupině.

Cesta zpět do Douarnenez začala křižováním proti větru. Většina vedoucích závodníků zamířila nejprve k severu, český jachtař naopak zvolil západní kurz. To byla dobrá volba a vyústila v návrat na druhé místo.

Pak přišla fronta a vítr zesílil nad 60 kilometrů v hodině. Startovní pole se znovu sjelo.

DO CÍLE. Český námořní Jachtař Milan Koláček uspěl šestým místem v Bretani a chystá se na Minifastnet.

Proti větru a proudu se Koláček držel druhou noc co nejblíž pobřežních útesů, kde je proud nejslabší. Před úžinou Raz de Sein, kde je naopak nejsilnější, risk vystupňoval na maximum:

"Poslední obrat, než se dostanu do silného čtyřuzlového protiproudu, je už tak blízko u majáku La Plate, že bych mohl téměř přestoupit suchou nohou na skálu, kterou míjím. Získávám tím cenné metry na lodě za mnou," hlásil z lodi.

Zbývajících 20 mil, které se již jely na spinaker, rozhodlo o konečném šestém místě se ztrátou pouhých pěti minut za pátým Thomasem Normandem. V průběžném pořadí Classe Mini drží pátý muž loňského ročníku i letos pozici v top 10 kategorie prototypů.

Nyní čeká Koláčka příprava na jeden z vrcholů letošní sezony, 700 mil dlouhý závod Minifastnet. Český mořeplavec ho pojede spolu se zkušeným Samuelem Manuardem a duo bude patřit k favoritům. Závod odstartuje v sobotu.

Trophée Marie-Agnés Péron - konečné pořadí

1. Occamat/Atd, Guillaume Le Brec, 2. Eole Generation Gdf Suez, Sebastien Rogues, 3. Defi Gde, Nicolas Boidevezi, 4. Mare.De, Jörg Riechers, 5. Financiere de L'echiquier, Thomas Normand, 6. Gaben - Follow Me, Milan Koláček.

Autoři:


Témata: Bretaň, jachtink
Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze