Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na šampionát jede patnáct kanoistů

12 2003
Praha - Především od Martina Doktora se očekává medaile z nadcházejícího světového šampionátu rychlostních kanoistů. Není však jediným českým aspirantem na cenný kov, obhajovat stříbro budou v závodech na neolympijské trati 200 metrů deblkanoe Petr Fuksa a Petr Netušil a také čtyřkanoe Fuksa, Netušil, Karel Kožíšek a Jan Břečka. Mezi patnácti nominovanými je jediná žena, osmnáctiletá nadějná kajakářka Blahová nastoupí do závodu na 500 metrů.

Český tým doplňují deblkanoe na 1000 metrů Viktor Jiráský, Jiří Heller, kajakář Radek Záruba, který pojede 500 a 1000 metrů, deblkajak na 500 i 1000 metrů Karel Leština, Pavel Holubář a čtyřkajak Jan Andrlík, Jan Souček, Jiří Polívka, Michael Odvárko, jež nastoupí do závodů na 500 i 1000 metrů.

Břečka s Kožíškem pojedou navíc i 500 metrů. "Ostatní tratě s výhledem nominace na
olympiádu neobsazujeme," řekl ČTK svazový sekretář Petr Mokrý.  Deblkajak Leština, Holubář na MS pojede kromě pětistovky i dvojnásobnou trať, třebaže na domácím šampionátu o víkendu v Račicích na ní skončil druhý za dvojicí Brano Šrámek, Polívka.

"Bylo dáno, že pokud se Polívka kvalifikuje v obou disciplínách, dá přednost čtyřkajaku. A protože se Šrámkem vyhrál v Račicích debla i na 1000 metrů, pojede tuto trať druhá loď v pořadí Leština, Holubář. Obě tratě jsou na MS totiž v jeden den," řekl Mokrý.

Šrámek má tedy jako jediný vítěz víkendových závodů v Račicích smůlu a na mistrovství světa nebude. "Věděl, že tato situace může nastat, s tímto vědomím se deblkajak do závodů přihlásil," vysvětlil Mokrý.

Výkonný výbor neřešil při schvalování nominace žádný problém. Výprava, která přijde
svazovou pokladu na téměř milion a půl korun, odletí do USA 8. srpna. Doktor se vydal do dějiště šampionátu už dnes.

Na mistrovství světa mohou rychlostní kanoisté získat pro svou zemi účastnické místo na olympiádu v Aténách na tratích 500 a 1000 metrů. Kajakáři nesmějí skončit na obou individuálních tratích v devítičlenném finále poslední, ostatní muži musejí
obsadit nejhůř šesté místo.

Ženy pojedou v Aténách 500 metrů a pokud se chtějí dostat na OH, musejí skončit sedmé, místo pro svou zemi v Aténách na K2 a K4 zajistí nejhůře šestá pozice.

Nominace:
200: C1
- Martin Doktor, C2 - Petr Fuksa, Petr Netušil, C4 - Fuksa, Netušil, Karel Kožíšek, Jan Břečka. 
500: K1 - Jana Blahová, Radek Záruba, K2 - Karel Leština, Pavel Holubář, K4 - Jan Andrlík, Jan Souček, Jiří Polívka, Michael Odvárko, C1 - Doktor, C2 - Břečka, Kožíšek,
1000 m: K1 - Záruba, C1 - Doktor, C2 - Viktor Jiráský, Jiří Heller, K2 - Leština, Holubář, K4 - Andrlík, Souček, Polívka, Odvárko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze