Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na příští Dakar možná vyrazí i české ženy

Jutta Kleinschmidtová | foto: ČTK/EPA

9 2010
Královna pouště. Takovou přezdívku si vysloužila Jutta Kleinschmidtová, inženýrka z Kolína nad Rýnem, která dosud jako jediná žena dokázala v roce 2001 vyhrát slavnou Rallye Dakar. Ženy mají zastoupení v každém ročníku nejtěžšího automobilového závodu světa, ovšem Češka se na trať vydala jen jednou - před šesti lety Jana Tylšová, která se ve dvojici s Martinem Oswaldem dostala jen do poloviny závodu.

V příštím roce se na ni s největší pravděpodobností budou snažit navázat další české závodnice. Czech Dakar Team patřící olomouckému jezdci Marku Spáčilovi, který závodí v kamionu, totiž spustil revoluční projekt Ženy pro Dakar, z něhož vzejdu členky týmu pro příští ročník.

"Plánujeme nasadit do příštího ročníku závodu dvě auta, aby v každém na místě spolujezdce seděla žena," říká autor projektu Jiří Janeček, pilot a zároveň poslanec, který už plánuje, že by do budoucna mohla vzniknout ryze ženská posádka osobního automobilu.

Termín pro zaslání přihlášek vyprší v úterý 15. února. Už teď zájem projevily třeba řidičky kamionů, traktoristky či mechaničky, najde se však mezi nimi i zdravotní sestra, skautka nebo novinářka.

"Jsem odhodlaná, učenlivá, nebojácná (přátelé říkají všehoschopná), silná, komunikativní a řekla bych i rozumná, když jde do tuhého," píše ve svém představení třeba pětadvacetiletá Renata.

Jak bude výběr pokračovat? "Máme představu, že z konkurzu vzejde deset až dvacet uchazeček. Na ně pak bude čekat školení a podrobíme je zátěžovým zkouškám. Z těch nejúspěšnějších pak vybereme dvě nejlepší závodnice, které už v barvách našeho týmu pojedou lednový závod," vysvětluje Janeček.

Základními kritérii při hledání nových závodnic bude podle něj psychická odolnost, fyzická připravenost, ale třeba i smysl pro humor a schopnost poradit si v neobvyklých situacích. Dakar totiž dokáže být pořádně zrádný.Najdete na iDNES.czmobilní verze