Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na polských hřištích často fouká vítr a rojí se tam komáři

Po Krakově vozí turisty "golfové" vozíky, nejbližší hřiště je 25 kilometrů za městem. | foto: Profimedia.cz

29 2010
Pojmout cestu na golf jako dobrodružství svého druhu si lze dopřát, aniž by Čech putoval třeba na safari, nebo do pouště. Vystačí si s polskými nížinami.

Z kteréhokoli místa republiky je nejlépe vyrazit automobilem přes Bohumín. Před Gliwicemi se pak napojit na dálnici A4, vedoucí až do Berlína. Ale najet na ni v opačném směru.

Královská stopa

Velmi dobrá a v těchto oblastech nepříliš frekventovaná rychlostní komunikace se roztřepí na dvě kolem Krakova. Delší jižní koneček se stočí kolem shluku obcí, mezi nimiž je také Ochmanów.

Někoho možná překvapí, že i Poláci mají svůj "královský" klub. Royal Kraków Golf and Country Club je devítka s poslední jamkou, hranou na dva různé greeny.

Hřiště Royal Kraow Golf and Country Clubu.

Osmnáctka se tady ve všední den hraje zhruba za tisíc korun.

Jagelonská dynastie zde kdysi měla hlavní honební louky. Návštěvníci se mohou dodnes ubytovat v budově, kde spávali král Kazimierz a královna Jadwiga. Ale levnějších hotelů a penzionů je dost.

Hráč se na otevřeném, a tedy poměrně větrném místě dozví, že druhá devítka bude postavena, jakmile počet členů klubu dosáhne 150. Kolik jich ještě schází, je neveřejná informace. V každém případě návštěva poslouží jako zajímavý základ pro srovnání při návratu za několik let. Plány na expanzi jsou u Krakova smělé.

S liškou ve znaku

Více luxusu, ale také drahoty, nabízí First Warsaw Golf and Country Club, nicméně je možné ho v trase na sever minout a vyzkoušet něco dobrodružnějšího.

Ne všechny cesty přes Mazovské vojvodství nutně vedou skrze varšavu. Když se hlavní město objíždí "zleva" přes městečko Blonie, silnici vede až do údolí řeky Wkry, na místo zvané Lisia Polana.

Golfové hřiště Lisia Polana.

Kontakty na Austrálii evokuje půdorys zdejšího hřiště, podobající se obrysům jižního kontinentu. První devítka je větrná a tvoří vnější okruh, druhých devět jamek je nashromážděno "dovnitř".

Liška ve znaku znamená, že toto zvíře lze vidět, jak přebíhá fairway, docela často. Je to spíš k pobavení, zatímco roje komárů k vzteku. Ale kdo se obrní a natře se repelentem, nebude na dotěrný hmyz nadávat víc než na vlastní patování. Greeny jsou tu opravdu zrádné.

Od jezer na zámek

Když na sever, cílem musí být Balt. Silnice občas budou nudné, obce (a benzínové pumpy) od sebe poměrně vzdálené. Až hustota osídlení zhoustne, přiblíží se i polská "á jednička", svištící rovně na Gdaňsk a Gdyni.

Jelikož tamní moře je ale studené, není nutné dorazit až k jeho břehům. Vlevo od dálnice se nachází několik zapomenutých vesniček a jedna z nich se jmenuje Postolowo.

Golfové hřiště Postolowo.

Cestou sem se kvalita povrchu silnic i šíře vozovky několikrát zhorší. Ale pak se před návštěvníkem otevře skvost v podobě sedmadvaceti jamek, zasazených mezi bezpočet jezírek. Na úvod postačí jedno číslo - 84. místo žebříčku nejlepších hřišť světa loňského žebříčku Golf Digest.

Je to extrémně dlouhé, kruté, lesnaté hřiště. Slabší hráči budou mít možná potřebu z klasického paru 72 utéci na třetí a příjemnější devítku. A je to hřiště frekventované, protože sem trajekty vozí golfisty ze Švédska, hrát přijíždějí i lázeňští rekreanti ze Sopot.

A pak čeká cesta zpět. Golfová hřiště jsou od sebe dost vzdálena, celá země jich má přes dvacet. Ale třeba ve Velkopolsku, kudy by se dalo jez zpět, jsou tři menší na odlehlejších místech a jedno osmnáctijamkové u Poznaně.

Hřiště Rytířského golfového klubu, Krobielowice.

A až to bude slabá třičtvrtěhodinka do Náchoda či Trutnova, vyzve náruživého hráče ještě Rytířský GC v Krobielowicích, devítka ve zcela renovovaném zámeckém parku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze