Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na ostrově překvapil asfaltový specialista

1 2000
A j a c c i o - Francouz Gilles Panizzi s vozem Peugeot 206 vyhrál Korsickou rallye, jedenáctý podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích. Po třídenním klání za ním skončil o půl minuty krajan a týmový kolega Francois Delecour, který po sobotní druhé etapě vedl. Třetí dojel do cíle ve francouzském Ajacciu Carlos Sainz ze Španělska na fordu. V čele průběžného pořadí MS zůstal Fin Marcus Grönholm, jezdící rovněž na peugeotu, který Korsickou rallye dokončil na pátém místě.

Britský jezdec Richard Burns se posunul na druhou příčku před svého krajana Colina McRae, který v druhé etapě narazil do stromu a se zlomenou lícní kostí byl odvezen do nemocnice.

Pětatřicetiletý Panizzi ve svém dvacátém závodu v mistrovství světa vyhrál jedenáct z osmnácti rychlostních zkoušek. "Jsem moc rád, že jsem po šesti měsících u Peugeotu konečně dosáhl na první vítězství v kariéře," radoval se Panizzi. "Začátek rallye byl
perfektní, ale v sobotu se mi moc nedařilo. Naštěstí dnes jsem dokázal zúročit své zkušenosti na tomto povrchu," dodal Francouz, jenž se vrátil do týmu Peugeot po sedmiměsíční pauze jako asfaltový specialista.

Už v průběhu závodu na Korsice ocenil šéf stáje Corrao Provera jeho kvality tím, že ho v týmové hierarchii posunul na místo dvojky za Grönholmem. Delecour, který bude v Peugeotu zřejmě až trojkou, tak musel dnes v posledních dvou "erzetách" přenechal svému kolegovi vítězství. "Nebylo to moc jednoduché, protože jsem moc chtěl vyhrát," uvedl Delecour. "Nemyslím si, že je to dobrý systém, ale musím to akceptovat," dodal smutně.

Rallye nedokončil vedle McRae ani obhájce titulu, Fin Tommi Mäkinen, který odstoupil po havárii v třinácté 'erzetě'. Během dnešní etapy byli po nehodě Luky Pedersoliho s Fiatem Punto zraněni čtyři diváci a fotograf.

Vozy Škoda na Korsice nestartovaly, ale v dalším podniku MS (od 20. do 22. října v San Remu) už bude mít mladoboleslavský tým znovu zastoupení.

Výsledky: 1. Panizzi (Fr./Peugeot) 4:02:14,2, 2. Delecour (Fr./Peugeot) -33,5, 3. Sainz (Šp./Ford) -1:12,6, 4. Burns (Brit./Subaru) - 1:30,9, 5. Grönholm (Fin./Peugeot) -1:57,1, 6. Liatti (It./Ford) -2:53,8, 7. Jean-Joseph (Fr./Subaru) -3:09,5, 8. Auriol (Fr./Seat) -3:30,7, 9. Loeb (Fr./Toyota) -6:53,2, 10. Morel (Fr./Peugeot) -7:20,4.

Průběžné pořadí MS (po 11 závodech): 1. Grönholm 46 bodů, 2. Burns 44, 3. McRae (Brit./Ford) 42, 4. Sainz 41, 5. Mäkinen (Fin./Mitsubishi) 28, 6. Kankkunen (Fin./Subaru) 18.
Pohár konstruktérů: 1. Ford 83, 2. Peugeot 74, 3. Subaru 69, 4. Mitsubishi 35, 5. Škoda a Seat oba 8.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze