Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Odložilově memoriálu bude Špotáková i tyčkař, jenž běhal nahý Paříží

Radost Špotákové - Barbora Špotáková se raduje. | foto: Reuters

14 2009
Hlavní hvězda dne? Oštěpařka Barbora Špotáková. Vedle ní řada další elitních českých atletů. A třeba taky olympijský vítěz v hodu kladivem. To vše slibuje letošní ročník atletického Memoriálu Josefa Odložila, jenž se koná 8. června v Praze.

"Chceme dát především vyniknout naší nejlepší současné atletce," říká šéf organizátorů Miroslav Ševčík. Vrchol mítinku v podobě oštěpu žen je naplánován na čas 19.00. "Mluvil jsem s Bářiným trenérem. Říkal, že je na tom opravdu výborně."

Ševčík doufá, že olympijská vítězka a světová rekordmanka poprvé na českém území překoná hranici 70 metrů. "Ovšem na Julisce to bude záviset na větru." Proto se oštěpařky budou rozbíhat ze severozápadní strany. "Odtud se Báře hází lépe. Ale kdyby se podmínky změnily, rozběžiště otočíme," plánuje Ševčík.

Špotáková drží mezi oštěpařkami nejlepší výkon historie 72,28 metru, který předvedla na loňském Světovém atletickém finále ve Stuttgartu. "Na světový rekord prémie vypsanou nemáme. Ale pokud by padl, pravidla jsou daná," uvedl Ševčík. "V rozpočtu na bonus peníze nemáme, ale zaplatil bych jej."

Disciplíny mítinku

Muži: 100 m, 200 m, štafeta 4x100 m, 1500 m, 110 m překážek, 400 m překážek, 3000 metrů překážek, dálka, tyč, koule, kladivo.
Ženy: 200 m, 800 m,
100 m překážek, 400 m překážek, disk, oštěp.

Vedle Špotákové se na mítinku objeví další atletický světový rekordman z Česka, desetibojař Roman Šebrle. "Bude závodit nejméně ve dvou disciplínách podle svého výběru," řekl Ševčík.

Překážkář Petr Svoboda, bronzový z halového mistrovství Evropy, by se měl střetnout s Američanem Davidem Paynem. Lucie Škrobáková, jeho stříbrná kolegyně, zase s Američankou Danielle Carruthersovou.

Na stovce by se v Praze mělo objevit několik sprinterů s osobními rekord těsně pod hranicí 10 vteřin. "Rekord mítinku je 10,10 vteřiny. Pokud by byly příznivé podmínky, mohl by padnout," věří Ševčík.

V tyči by se měl objevit Romain Mesnil, jenž se neproslavil jen atletickými výkony. Francouz natočil klip, v němž běží nahý Paříží, aby našel sponzora přes internet.

Kvalitní soutěž kladivářů má ozdobit olympijský vítěz Primož Kozmus. Mezi startujícími je i Maďar Krisztián Pars, jenž vede světové tabulky. "Věříme, že kladiváři překonají osmdesát metrů," řekl Ševčík.

Z českých závodníků se představí například i dálkaři Novotný a Wagner, tyčkaři Kudlička a Janáček, běžci Šneberger či Holuša. Na startovní listině nechybí ani diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová. "Věřím v její stoupající formu," uvedl Ševčík.

Memoriál Josefa Odložila, na jehož památku se běží hlavní závod na 1500 metrů, se na pražské Julisce koná 8. června jako podnik kategorie EAA Premium Meeting. Vstupné je zdarma, slosovatelné vstupenky budou k dispozici v den konání na stadionu. Hlavní program začíná štafetami na 4x100 metrů po páté hodině odpolední, předchází mu žákovské závody a Dukla mítink.

Autor:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze