Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na mistrovství republiky dominovali dálkoví plavci Komety Brno

Rostislav Vítek získal titul na 10 kilometrů, na pětce doplaval druhý. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

4 2010
Vyhráli, co se dalo. Závodníci Komety Brno dominovali mistrovství republiky v dálkovém plavání na 10 a 5 kilometrů. To se konalo v břidlicovém lomu Heřmanické Šífry ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku.

Tituly na 10 kilometrů získali Rostislav Vítek a Silvie Rybářová, na 5 kilometrů Květoslav Svoboda a Jana Pechanová. Muži Komety brali na obou tratích všechny medaile.

Pro Vítka byl závod testem před mistrovstvím světa, které se koná od 15. do 23. července v kanadském Robervalu.

Ramena, s nimiž měl potíže začátkem roku, ho už nebolí. "Vypadá to dobře," potvrdil. "Akorát trochu cítím záda, teď mám problémy s nimi, takže chodím k fyzioterapeutovi."

Jan Pošmourný byl druhý na 10 km a třetí na 5 km..Jan Pošmourný (vlevo) v cíli závodu na 10 kilometrů blahopřeje vítěznému Rostislavu Vítkovi

Nejlepší český vytrvalec závod na 10 kilometrů rozhodl v posledním, desátém kole, když ujel oddílovému kolegovi Janu Pošmournému.

"To jsem do toho kopl úplně naplno," řekl Vítek. "Nejdříve jsem zkoušel, jak jsem na tom silově, jestli poslední okruh vydržím makat naplno. Trochu jsem se toho obával, ale vyšlo to."

Jan Pošmourný doplatil na chladnou vodu v lomu, která měla těsně pod 20 stupni Celsia. "Studené vody jsem se bál už před závodem," přisvědčil. "Nebyl to extrém, ale bylo to pro mě nepříjemné. V posledním kole jsem nezachytil Rosťův trhák. Byl lepší."

Na pět kilometrů Vítek prohrál s Květoslavem Svobodou, který je stále doma především v bazénu. S brněnskými dálkovými plavci se však už přes rok připravuje.

"Bojoval jsem, ale přece jen Květoš nebyl tak unavený, protože den před tím neplaval desítku," podotkl Rostislav Vítek.

Silvie Rybářová se připravuje na mistrovství Evropy, které ji čeká začátkem srpna na Balatonu. Tam chce plavat 25 kilometrů.

"Na desítce chyběla Jana Pechanová, takže jsme předpokládali, že Silvie vyhraje, a proto jsme desítku pojali i jako test," řekl Zdeněk Tobiáš, trenér Komety Brno. "Na desítce se nemusíte tolik občerstvovat, ale my jsme se domluvili, že se po každém kole napije, abychom věděli, co to s jejím organismem udělá, když pak půjde 25 kilometrů." A Rybářová to zvládla bez potíží.

"Ale bylo to docela náročné," připustila. "Nečekala jsem, že Lenka pojede tak dobře, držela se s námi ve skupině. Když jsem se snažila urvat, vždy mě docvakla." Zmínila pardubickou Lenku Štěrbovou mladší, která za ní zaostala jen o tři setiny vteřiny. Nakonec přece jen první titul na deseti kilometrech získala.

"Bylo to těžké i psychicky, protože jsem od šestého sedmého kola ztratila přehled o jednotlivých kolech, nestačila jsem je počítat. Naštěstí mi to vždy hlásil trenér."

výsledky

MISTROVSTVÍ REPUBLIKY ve Svobodných Heřmanicích
10 KM

MUŽI: 1. Rostislav Vítek 1:55,31 hodiny, 2. Jan Pošmourný 1:56,36, 3. Jan Štábl (všichni Kometa Brno) 2:02,02, 4. Michael Mrůzek ml. 2:03,42, 5. Jakub Říha (oba TJ Krnov) 2:07,54.

ŽENY: 1. Silvie Rybářová (Kometa Brno) 2:03,34, 2. Lenka Štěrbová ml. (Pardubice) 2:03,37, 3. Adéla Solská (KPS Opava) 2:18,52, 4. Tereza Skuhrová (Bohemians Praha) 2:24,43, 5. Hana Nováková (Univerzita Brno) 2:27,02.

5 KM
MUŽI
: 1. Květoslav Svoboda 0:55,56, 2. Rostislav Vítek 0:55,58, 3. Jan Pošmourný (všichni Kometa Brno) 0:56,02, 4. Lukáš Jachno (USK Praha) 0:57,57, 5. Jan Štábl (Kometa Brno) 0:59,20.

ŽENY: 1. Jana Pechanová 0:57,54 hodiny, 2. Silvie Rybářová (obě Kometa Brno) 1:00,54, 3. Lenka Štěrbová ml. (Pardubice) 1:02,54, 4. Magda Okurková (Kometa Brno) 1:03,58, 5. Jana Zaplatilková (Lokomotiva Trutnov) 1:06,20.

Svoboda vybojoval první titul na otevřené vodě


Stále více se Květoslav Svoboda blíží dálkovému plavání. "Letos je pro mě prioritou srpnové mistrovství Evropy na Balatonu," potvrdil český rekordman na 200 a 400 metrů volný způsob.


V Maďarsku začátkem srpna poplave pětikilometrový závod, v němž v neděli v břidlicovém lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku získal mistrovský titul. Svůj první na otevřené vodě.
"Chtěl jsem to rozbalit, což se mi podařilo, natrénováno mám," usmál se.


S předními českými dálkovými plavci Rostislavem Vítkem a Janem Pošmourným trénuje v Kometě Brno už rok a dva měsíce. Oba na pěti kilometrech nechal za sebou. "Tréninky se Zdeňkem Tobiášem mi vyhovují a mohlo by mi to pomoci i v bazénu."


V přípravě oproti bazénu nevidí velký rozdíl. "Navíc jsem odmala uměl pět kilometrů v krátkém i dlouhém bazénu. Loni jsem si to vyzkoušel na otevřené vodě, ale to jsem toho ještě neměl moc natrénováno."


Pětce se chce věnovat do roku 2011. "Pak se zase více zaměřím na patnáctistovku, osmistovku a čtyřstovku a na olympiádě v Londýně se vrátím do bazénu."


Neláká ho na olympijských hrách v roce 2012 zkusit bazén i otevřenou vodu? "Možná desítku zkusím, ale spíš se chci na olympiádu dostat v bazénu. Pořád jsem ještě bazénový reprezentant, ale uvidíme, co se změní za měsíc na Balatonu."


Nejlepší český dálkový plavec Rostislav Vítek zatím Svobodovi nijak neradil. "Ani se na nic neptal," řekl Vítek, který ve Svobodných Heřmanicích vyhrál šampionát na 10 kilometrů. "Na pětku ale žádné rady nepotřebuje."


A co kdyby si Svoboda chtěl zkusit i delší tratě na 10 a 25 kilometrů, v nichž právě Vítek dominuje? "Tak na tak dlouhé závody si zatím netroufám," podotkl Květoslav Svoboda. "Ty už jsou přece jen o něčem jiném než pětka."


Právě na dlouhé tratě se Vítek chystá ve druhé půli července na mistrovství světa v kanadském Robervalu, kde se představí také krnovský Libor Smolka.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze