Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sestra začala na krasobruslařském ME rekordem. Teď je na tahu Březina

Michal Březina | foto: ČTK

16 2014
Krasobruslařka Eliška Březinová hodila bratrovi pomyslnou rukavici: A teď se ukaž! Do rodinného minisouboje vložila ve středu vylepšený osobní rekord a 16. místo v krátkém programu na mistrovství Evropy v Budapešti.

"Namotivovala mě tím. Musím ji pochválit. Takhle vysoko už česká žena dlouho nebyla," říkal starší bratr Michal Březina. "I když mně už se ty osobáky vylepšujou hůř než Elišce."

Jistě, i ambice tu má jiné. Loni byl bronzový. Letos? Někdejší teenagerská bezstarostnost, s jakou sázel při závodech jeden skok za druhým, je tatam. Březina dospěl. V 23 letech najednou zjišťuje: Moc nad svojí jízdou přemýšlím.

Ve čtvrtek vstupuje také on do šampionátu, stejně jako 27letý "veterán" Tomáš Verner.

Už v úvodním krátkém programu chtějí oba čeští muži hrát na riziko, do svých programů zařazují čtverný skok. Jeho úspěšné provedení přidává vysoké body, pád torpéduje naděje. "Na tréninku mi tady čtveráky jdou," hlásí Březina a zaklepe to.

Na tréninku mu však šly takřka celou sezonu. Jen v závodech své schopnosti nedokázal prodat. Trenér Viktor Petrenko, sám olympijský vítěz, do něj poslední dobou hustí: Nepřemýšlej a skákej. "Zatím to v přípravě fungovalo," říká Březina. Do sobotní volné jízdy plánuje čtverné salchowy hned dva. 

Vernerovým čtverným skokem je pro změnu toeloop, s nímž rovněž počítá v obou částech závodu. Zatímco mladší kolega léčil v posledních týdnech pošramocenou psychiku, Verner musel dát dohromady stávkující záda, kvůli nimž odbruslil mistrovství republiky se zataženou ruční brzdou.

"V Budapešti už pojedu bez jakéhokoliv omezení," hlásí před posledním evropským šampionátem své kariéry. "Fyzičku jsem nabíral zpátky každodenním tréninkem. Zvládl jsem i tři jízdy za trénink."

V roce 2008 byl zlatý, ještě před třemi lety bronzový. Loni jedenáctý. V této sezoně vynechal Grand Prix, vyhrál menší závody i české mistrovství. Chce i v Evropě zpět do vyšších pater výsledků. Nemíní se stresovat ubíjející touhou po medaili, to by mu jeho mentor Daniel Landa dal. "Ale kdybych na ni nemyslel, nemělo by to smysl."

Půjde o zvláštní šampionát. Ve světě se rvou o tituly Kanaďan Chan a Japonec Haniu, naopak Evropa nyní podobně výraznou osobnost postrádá. "Osm závodníků se může poprat o stupně vítězů," říká Verner. Sebe i Březinu mezi ně počítá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze