Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na ME chtěli čtyři medaile, mají jedinou. Mladí čeští atleti ještě nedozráli

ZKLAMÁNÍ. Český favorit Petr Svoboda doplatil na šampionátu v Barceloně na nevyzpytatelnost překážek. Pozici tabulkově nejlepšího Evropana neobhájil. | foto: AP

2 2010
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Řeč čísel je neúprosná. Čeští atleti získali na mistrovství Evropy v Barceloně jedinou, bronzovou medaili. Což je řadí až do třetí desítky evropského pořadí.

Taková bilance je nejhorší od roku 1938, tedy od druhého evropského mistrovství, kdysi v atletickém pravěku. V dobách, kdy ještě muži a ženy soutěžili na odlišných místech, v Paříži a ve Vídni. Ale dá se najít i jiný pohled.

Jistě – pokud proměníme řeč medailí na řeč bodů za výsledky od 1. do 8. místa, které atleti neustále sčítají a porovnávají, dospějeme k jinému obrazu. Viděno očima bodů jsou Češi s přehršlí umístění těsně pod stupni vítězů najednou úspěšnější než před čtyřmi lety na předchozím šampionátu v Göteborgu.

Nejlepší Češi na ME

Výprava končí s jedinou medailí, kterou získala Barbora Špotáková

4. místo:
Zuzana Hejnová (400 m př.)

5. místo:
Jakub Holuša (800 m), Jaroslav Bába (výška), Denisa Rosolová (400 m), Jiřina Ptáčníková (tyč)

6. místo:
Petr Svoboda (110 m př.), Josef Prorok (400 m př.), Lenka Masná (800 m)

Jenže fanoušky zajímají medaile. A ty nepřišly. Proto celková bilance výpravy zní: neúspěch. Velké naděje, které odlet atletů doprovázely, se překotily ve velké rozpaky.

"Věřím ve stejný počet medailí jako v Göteborgu, tedy čtyři," říkal před šampionátem šéftrenér Tomáš Dvořák. Čtyři byli i atleti, kterým patřila pozice na prvních třech místech evropských tabulek roku.

Tu ale v Barceloně obhájila pouze Špotáková, která se sebezapřením a se zraněným loktem "sestoupila" z 2. místa v tabulkách na 3. příčku ve finálovém závodě. Nikdo jiný už to nedokázal. "Výprava byla úspěšná z 30 procent," říká nyní Dvořák. "Medailí jsem čekal víc. Umístění těsně pod stupni vítězů je spousta."

Měl to být zlomový šampionát, který ukáže, jak mladá generace definitivně přebírá otěže. Ve skutečnosti naznačil cosi jiného. "Mladí ještě nejsou dost zralí," uznal šéftrenér.

Žebříček medailí


Nejúspěšnější země šampionátu

V Göteborgu 2006 vybojovali cenné kovy Šebrle, Janků, Železný a Špotáková – tedy až na posledně jmenovanou atleti na konci kariéry. Letos měli uprázdněné posty zaplnit Svoboda, Hejnová či Frydrych, tedy borci, kterým je 23 až 25 let. Nestalo se tak.

"Například Zuzka Hejnová lehce neunesla tlak, nechala se strhnout. Svoboda doplatil na nevypočitatelnost překážek, Jarda Bába na bodanec a oteklou nohu. A občas nám opravdu chybělo jen trochu toho štěstíčka," soudil šéftrenér Dvořák.

Evropský šampionát měl být závodem, kde čeští reprezentanti předvedou své nejlepší výkony za celou sezonu. Právě k němu vše směřovali.

Jenže pouze překážkář Prorok, běžkyně Masná, mladá sedmibojařka Cachová a v kvalifikaci tyčkař Kudlička si v Barceloně vylepšili svá letošní maxima. Další čtyři atleti se k nim těsně přiblížili. To je málo.

"Mladým prostě ještě některé věci chybí. Musí se to naučit ustát v hlavě," podotkl Dvořák. Přesto se neutápí v pesimismu. Naopak – věří, že bude líp.

"Fandovi, který vidí jen medaile, asi nemá cenu cokoliv vysvětlovat. Stejně by mé argumenty nebral. Ale já věřím, že máme na čem stavět. Je dobré, že si mladí nejrůznějšími problémy prošli tady. Příště budou o tuto zkušenost bohatší."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze