Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na lyžaře čeká na šampionátu v Liberci 560 testů. Co ukáže nový doping?

Nejnovější skandál s dopingem tří ruských biatlonistů by měl varovat klasické lyžaře před mistrovstvím světa v Liberci. | foto: Reuters

6 2009
Není pro ně úniku. Pohyb lyžařských reprezentantů je neustále monitorován. Nevěříte? Například běžec na lyžích Martin Jakš měl ve čtvrtek ve formuláři, který na internetu vyplňuje, uvedeno: "Místo pobytu Harrachov, 7.00–8.00 sportovní středisko Dukla."

On i jeho kolegové z reprezentace museli Světové antidopingové agentuře WADA na tři měsíce dopředu nahlásit, kde se budou vyskytovat. Včetně přesného určení hodiny a místa, kde je dopingoví komisaři najdou. "To je novinka," povídá Jakš.

"Loni stačilo nahlásit místo celodenního pobytu. Program se nám mění, údaje ale ještě mohu modifikovat v denním předstihu po internetu nebo přes SMS. Jen na to nesmím zapomenout."

Doping v bílé stopě

Biatlonové obvinění
Pozitivní A-test na dosud blíže nespecifikovanou "novou" látku měli při úvodním SP v Östersundu ruští biatlonisté Jekatěrina Jurjevová (vedoucí žena SP), Albina Achatovová (olympijská vítězka) a Dmitrij Jarošenko (mistr světa). Zatím byli suspendováni, čeká se na výsledky B-testu.


Běžecké podezření
V úvodu MS juniorů v klasickém lyžování nyní naměřili ve Francii 21 běžcům při krevních testech zvýšenou hladinu hemoglobinu, která může signalizovat doping. Jména běžců nebyla uvedena.

Pokud komisař třikrát nezastihne sportovce na nahlášeném místě, je považován za dopujícího. "Někdy je to až přitažené za vlasy," říká trenér Miroslav Petrásek.

Celkem 420 krevních testů a 140 testů moči potom čeká na lyžaře přímo na libereckém mistrovství světa. Nad vším bude dohlížet 10 dopingových komisařů, 6 odborných sester a 24 asistentů, kteří závodníky doprovodí od cíle až ke zkoušce.

Krevní testy se však budou týkat v drtivé většině jen běžců a sdruženářů. "U skokanů je využití EPO minimální. Nepotřebují tolik vytrvalosti, maximálně v období objemové přípravy," vysvětluje Jan Chlumský, šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR.

Zatímco tyto testy vyhodnotí hned v Liberci mobilní laboratoř WADA, vzorky moči odešlou do laboratoře u Drážďan. "Maximálně do 48 hodin se odtud dozvíme, zda je vzorek pozitivní," tvrdí Lenka Halamová z organizačního výboru.

"Předpokládám, že nějaké sportovce na doping v Liberci chytíme," soudí Chlumský. "Jen netuším, zda jednoho nebo deset. Záleží na tom, nakolik teď budou lyžaři z podezřelých zemí vystrašeni."

A vystrašeni by být měli. Bílou stopu totiž zasáhl nejnovější dopingový skandál, pozitivní A-testy měli špičkoví ruští biatlonisté. O jakou látku jde, je předmětem spekulací. Komsomolská pravda psala o třetí generaci EPO. "Nejde o EPO, je to nová látka. Což je pro náš boj proti dopingu špatná zpráva," namítá Anders Besseberg, prezident biatlonové federace IBU.

"Třeba Jarošenko byl první dva závody svěťáku jak utržený ze řetězu a pak jezdil okolo čtyřicátého místa," všiml si Tomáš Hermann, mluvčí českých biatlonistů.

Chemické laboratoře biatlonistů a lyžařů bývaly v některých zemích úzce provázány. "V Rusku nebo Finsku šlo dříve o organizovaný doping pro celý tým," připomíná Petrásek. Chlumský přitakává: "Rusové si nedají pokoj. V atletice, biatlonu, lyžování, pořád to zkouší. Je možné, že jejich biatlonová kauza zasáhne i Liberec."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze