Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mrzí mě, že nepojedu, říká Bauer. Na Jizerskou 50 ho nepustilo zdraví

Lukáš Bauer v cíli Jizerské padesátky 2013. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

9 2015
Lukáš Bauer předloni skončil ve své premiéře na Jizerské padesátce druhý a letos si slíbil, že se do největšího laufu v Česku někdejší druhý muž závodu seriálu Ski Classics se startem a cílem v Bedřichově zapojí znovu. Jenže to se nestane. Důvod je stejný jako na začátku sezony Světového poháru. Nemoc a antibiotika.

Vzhledem k vrcholu sezony na únorovém mistrovství světa ve švédském Falunu se lyžař z Božího Daru rozhodl nedělní start vynechat.

„Reprezentační doktor Martin Koldovský mi ještě dával šanci, že bych mohl závodit. Čekalo se do středy, malinká šance existovala, ale můj stav není stoprocentní. Po domluvě s lékařem jsem se rozhodl, že Jizerskou padesátku nepojedu,“ uvedl Bauer v tiskové zprávě svého nového týmu dálkových běhů Pioneer Investments.

„Mistrovství světa ve Falunu je hlavním cílem sezony a nechci dělat nic, co by mohlo šampionát ohrozit.“ Před dvěma lety doběhl Bauer při své premiéře na ČEZ Jizerské padesátce druhý a letos chtěl na tento výsledek navázat. „Mrzí mě, že nepojedu, chtěl jsem útočit na bednu a absolvovat závod i z tréninkového hlediska,“ lituje.

Na světovém šampionátu ve Falunu chce Bauer útočit právě v závodu na padesát kilometrů klasicky s hromadným startem na stupně vítězů. I proto je pro něj týdenní tréninkový výpadek komplikací. „Ale ne tak velkou. Čas ubíhá, nemůžu tvrdě trénovat, ale není to nic zásadního. V plánu dál zůstává příští týden závod na mistrovství republiky, pak Marcialonga a závěrečná příprava na Falun. Základ tréninku před nemocí mi vyšel, chutnalo mi to a dá se i říci, že mi to šlo. Tak věřím, že to dál půjde dobře a bez komplikací,“ věří Bauer.

Lukáš Bauer v cíli Jizerské padesátky

Lukáš Bauer v cíli Jizerské padesátky

Do Bedřichova přesto zamíří, aby se staral o svůj tým. „Budu tam lehce trénovat a přesouvám se do pozice šéfa. Vyzkouším si to poprvé z druhé strany a těším se na to, byť samozřejmě moje nohy a ruce by chtěly jet,“ řekl.

V této sezoně byl trojnásobný olympijský medailista nemocný podruhé. Antibiotika bral poprvé po dvou letech loni v listopadu před startem Světového poháru. Zatím v této zimě odjel šest závodů a nejlépe byl dvanáctý na 15 kilometrů volně v Davosu. Tour de Ski záměrně vynechal, aby se chystal na mistrovství světa.

Tomu letos podřídil celou sezonu a vynechal také Tour de Ski, závod, se kterým patřili dlouhá léta k sobě a tak dvojnásobného vítěze prestižní série závodů v běhu na lyžích u televize nejspíš svrbí tělo.

Bauer v uplynulých osmi ročnících Tour de Ski vyběhl na konci do sjezdovky Alpe Cermis jako první v letech 2008 a 2010. V roce 2011 byl třetí. Loni v olympijské sezoně v polovině seriálu podle plánu odstoupil a nový ročník se letos rozhodl vynechat zcela. „Vyhlašuju od jara, že nechci jet Tour de Ski a vše obětuju šampionátu, ale úplně jednoduché to není,“ řekl Bauer.

Dokonce uvažoval, že by jel alespoň dvě etapy. „Protože další klasiku pojedu na mistrovství světa, ale nakonec jsem jednoznačně řekl, že vše podřizuju Falunu,“ uvedl.

Tour de Ski už dvakrát vyhrál, z mistrovství světa má jen jeden cenný kov - stříbro z klasické patnáctky v Liberci 2009. „Cílem je bojovat o světovou medaili a tomu chci vše obětovat. Sice to je risk, ale chci si pak říct, že jsem tomu podřídil vše,“ konstatoval.

Na Tour se jen občas podívá v televizi, když nebude na tréninku. „Nebo budu sledovat zprávy, jak se to vyvíjí. Jsem zvědavý, jestli budu mít svrbění,“ řekl.

Nejkrásnější vzpomínky má pochopitelně na obě výhry. „Ta první byla skoro stylem start cíl a byla první,“ komentoval rok 2008.

Lukáš Bauer v cíli své premiéry na Jizerské padesátce. Skončil druhý.

Lukáš Bauer v cíli své premiéry na Jizerské padesátce. Skončil druhý.

O dva roky později se zdálo, že nemá šanci, ale v předposlední etapě se dotáhl za Nora Pettera Northuga. „Všichni ho brali jako vítěze a já jsem mu to sebral. Bylo to nečekaný a o to hezčí,“ řekl Bauer.

Největší úlevu běžci prožívají po poslední etapě. Když se vydrápou do sjezdovky a padnou v cíli. „Je po všem a ta ohromná dřina je za námi,“ popsal Bauer.

Taky se mu líbí, že na Tour není závodník hned tak odepsaný. „Vyžaduje dávku sebedůvěry, člověk nesmí propadat panice a pořád věřit. V tom je Tour specifická. Dokud nejsi nahoře, tak nemáš nic jistého a i ze špatného pořadí se dá něco vykřesat,“ podotkl.

S osobním trenérem Němcem Janko Neuberem udělal tréninkový plán do mistrovství světa a doma na Božím Daru najížděl objemy před startem Jizerské padesátky. „Koukám na Jizerku jako cíl nebo jako na výraznější závod. Chci se tam prezentovat a přiblížit se předloňskému druhému místu,“ plánoval si Bauer. Jenže tenhle cíl mu znovu zkřížila nemoc a na start Jizerské padesátky se ani letos nepostaví.

Hřát ho může teď snad jedině to, že v Bedřichově bude v nové roli týmového šéfa svého dálkového seskupení Team Pioneer Investments. „Poprvé budu jako boss týmu na závodech, čeká mě porada. Musím přiznat, že tím, že vynechávám Tour, tak se občas přistihnu, že na tréninku přemýšlím, jaké to bude a jak se bude týmu dařit,“ těšil se.

Pak už má vše probíhat dál podle stanoveného plánu. Trénink v Novém Městě na Moravě pojede 15 km volně v rámci mistrovství republiky a pak dálkový běh Marcialongu. „Pak už začíná závěrečná příprava asi někde ve výšce. Tam už půjdu do rychlosti,“ řekl Bauer.

Těsně před MS absolvuje test v podobě 15 km volně na Světovém poháru v Östersundu. Na šampionátu pojede dva závody. Prvním bude štafeta nebo patnáctka volně. „Vše vsadím na jednu kartu, kterou je klasická padesátka,“ slíbil si Bauer.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze