Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na golfu v Marrákeši jsou vodní překážky třeba i čtvercové

Amelkis Golf Club - Marrákeš, Maroko. | foto: pro iDNES.cz

19 2010
Z vnějšího pohledu nci nenasvědčuje tomu, že by se zrovna tady nacházela Boží země, původní berberský název pro oblast Marrákeše ale takto zní. A třeba místní obyvatelé i věří, že to není jen název, ale že má i obsah. Zahrát si tady golf rozhodně může být - řečeno slangem nedospělé mládeže - boží.

Do centrálního Maroka se letos v březnu nastěhuje EPD Tour, jedna z třetích evropských golfových lig. Mezi českými hráči bývala populární i proto, že na turnaje se jezdilo jen několik set kilometrů autem do Německa. Jenže už od loňska série začala v Turecku a letos se odtud přestěhuje na velký africký kontinent, kam z Česka stále častěji míří i rekreační hráči.

Kdo má domek, hraje

V Samanah Country Clubu se konalo i loňské finále satelitních evropských okruhů, kam se Češi nekvalifikovali. Jde o hřiště poměrně těžké a pro někoho možná nepříjemné, protože se hraje mezi domy.

A nemůže - vlastně nesmí - tam hrát jen tak někdo. Jde o soukromé hřiště, a tak je třeba získat pozvání, nebo být členem. Což tady znamená i majitelem nemovitosti. Resort je koncipován jako rezidenční.

Zástavba obklopuje jamky ze tří čtvrtin. Ty, které se vinou po okraji areálu, mají zase velmi nepříjemný aut. A domy hráčům z dohledu nezmizí ani na okamžik.

Samanah Golf Country Club - Marrákeš, Maroko.

Mezi tři volně propojené shluky jamek zasadili architekti řadové bydlení tak, že obyvatelé mohou umění kolegů-golfistů sledovat z oken.

S jednotlivými domky se čile obchoduje. Když nějakého majitele hřiště s letním bytem na golfu po pár letech omrzí, naskočí realitka a dá výzvu každému, kdo na to má.

Staletá voda

Není třeba se bát koupě v podobě zajíce v pytli. I tady, na kamenitém úpatí Vysokého Atlasu a uprostřed všudypřítomného okrového zdiva návštěvník sezná, že tráva fairwají a greenů je dokonale živá a zelená.

Celá Marrákeš má staletou tradici neustálého zdokonalování zavlažovacích systémů. Návštěvník luxusního resortu Al Maaden ve stínu zdejších rezidencí a hotelů ani nepocítí ten pravý žár. A když dorazí na odpaliště, oblaží ho podobný pocit jako při vstupu do oné pohádkové Agdalské zahrady ve městě.

Ta se táhne do šířky tří kilometrů, to hřiště ne. Naopak oproti Samanahu je velmi stěsnané, dvanáct z osmnácti jamek je shlučeno k sobě do centrální části.

Zvláštností Al Maadenu jsou originální vodní překážky. Žádná jezírka neurčitých tvarů, ale čtvercové a obdélníkové nádrže, vlastně bazény stejné, jaké se rozkládají u zdejších rezidencí. Na dvou místech hřiště jsou ¨čtverce přilepené k sobě a tvoří pravidelné pravoúhlé vzorce, takže pozor na to, co je příčná a co podélná voda!

Nezaměnitelný kasbah

Po dvou tak rozdílných areálech zavítají hráči EPD Tour - a kdokoli jiný, kdo by chtěl golf v Marrákeši vyzkoušet - na klasické parkové hřiště Amelkis Golf Clubu.

Hřiště poměrně levné (40 eur ve všední dny i o víkendech). Hřiště s velkými bunkery, s množstvím klasických vodních překážek, s roughem plným exotických rostlin.

Amelkis Golf Club - Marrákeš, Maroko.

Milovník architektury, jenž v Marrákeši obdivuje trhy na náměstí, zaklínače hadů v uličkách, trosky paláce El Badi, duch židovské čtvrti Mellah či Saadské hrobky, zaplesá nad klubovnou Amelkisu. Nezaměnitelný kasbah, jehož stylotvorným prvkem byla v jedenáctém století obrana proti vnějšímu nepříteli, je tu umně využit a přetvořen, aby připomněl slavnou historii dynastie Almoravidů.

Ryzí golfisty se zájmem než o vlastní hru by zase mohlo zajímat, že areál leží pouhou čtvrthodinu jízdy od letiště.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze