Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na experimenty už není čas, říká Neumannová

Kateřina Neumannová s dcerkou Lucií na golfovém hřišti na Karlštejně. | foto: Dan MaternaMF DNES

19 2006
Karlštejn - Má před sebou poslední závodní sezonu. Ráda by aktivní kariéru uzavřela úspěchem ve Světovém poháru a na mistrovství světa v Sapporu. Také proto běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová nechtěla v přípravě měnit trenéra. "Za jednu sezonu nikdo nemůže získat mou důvěru. Na experimenty už prostě není čas."

Proto požádala svého dlouholetého kouče Stanislava Frühaufa, aby jí znovu pomohl s tréninkem, i když po minulém ročníku korunovaném olympijským zlatem se jejich cesty rozešly.

Frühauf po menším boji souhlasil a dohlédne na nejdůležitější etapy přípravy třiatřicetileté lyžařky. Poslední rok spolupráce by rádi završili úspěchem ve Světovém poháru a na mistrovství světa v Sapporu.

Neumannová na jaře začala poprvé sama s přípravou podle osvědčeného modelu, ale dospěla k tomu, že to není ono.

"Když už do té sezony jdu, tak jsem chtěla, aby ta příprava byla perfektní. A ty první dva měsíce tréninku ukázaly, že bez Standy by to tak nebylo. Nakonec jsem i ráda, že to spolu takhle uzavřeme," konstatovala.

"Zjistila jsem, že mi bez něj chybí těch pár procent, aby ta příprava byla absolutní. Ukázalo se, že bez něj v přípravě budu mít problém. Možná bych ho zvládla, ale možná by se to odrazilo v tom, že bych byla o několik sekund pomalejší," prohlásila mistryně světa z loňského roku na desítce volnou technikou.

"A to ve světové špičce může znamenat rozdíl třeba mezi prvním a pátým místem," dodala na tiskové konferenci v golfovém klubu na Karlštejně, kde oslavila třetí narozeniny své dcery Lucie už tradičním turnajem.

První soustředění má za sebou

Za sebou už má první třítýdenní soustředění ve Svatém Mořici, kam vyrazí znovu v polovině srpna.

Za Frühaufem, který bydlí kousek od ní na šumavském Zadově, vyslala svého manažera Josefa Jindru. "Zrovna jsem vyřezával motorovkou dřevěná koryta, tak jsem to musel přerušit," řekl s úsměvem svérázný trenér, který vede Neumannovou od jejích lyžařských začátků.

Na soustředění se nadřela při shánění kola pro dceru

Olympijská vítězka Kateřina Neumannová se při prvním letním soustředění před novou lyžařskou sezonou

zapotila nejen při tréninku. Během třítýdenního pobytu ve Svatém Mořici se rozhodla koupit své dceři Lucii k třetím narozeninám první kolo, což se ale při nárocích někdejší účastnice závodu horských kol na olympijských hrách ukázalo jako nesnadný úkol.

Se sháněním kola začala Neumannová už doma v Čechách, ale žádné se jí nezamlouvalo, proto si nákup naplánovala do svého oblíbeného zimního střediska ve Švýcarsku.

"Objížděla jsem ve Svatém Mořici všechny obchody a zajela jsem i do nedalekého Livigna, kde jsem nakonec kolo koupila. Ukázalo se, že ta kola pro děti jsou všechna taková těžká, prý to tak má být," řekla Neumannová novinářům.

Těžce "vybojované" kolo zářilo novotou jen krátce.

"Lucka s ním hned vjela do bahna," uvedla se smíchem úspěšná běžkyně.

Dcerka si prý užila hned několik oslav, jejich další kolo se konalo dnes na Karlštejně při třetím ročníku golfového turnaje Lucka Cup.

"Slavilo se naněkolikrát, Lucka dostala spoustu dárků. Byly jsme i na koníčkách, protože má ráda psy a koně," dodala Neumannová, která se chystá na svou poslední závodní sezonu.

Po dlouhých letech měl v úmyslu změnit svůj životní rytmus, být více doma na milované Šumavě, proto se zdráhal.

"Hodně jsem s Pepíkem bojoval. Chtěl jsem zastoupit manželku na gymnáziu, ale holt jsem své plány ořezal. I žena musela slevit. Rozhodlo, že jsme toho s Katkou už tolik prožili," uvedl. Manželka prý chtěla, aby se k Neumannové vrátil. "Řekla mi, že to zvládnu, ať nejsem měkkej," prohlásil.

Během jara prý často myslel na to, jak se Neumannová sama pere s tréninkovými dávkami. Teď jí pomůže se stěžejními částmi přípravy především na Zadově, na zahraniční soustředění a na závody vyrazí jen výjimečně.

"Nechtěl jsem se už vracet do mašinérie pořád stejných obličejů, ale jednou za čas je vidět můžu. Máme zkušený servisní tým a Katka si při svěťácích to podstatné ohlídá sama," uvedl Frühauf.

Změny v přípravě přesto budou

Odlišnosti v přípravě Neumannové přesto budou. Lyžařská hvězda bude čas od času trénovat v kolektivu, buď s ostatními reprezentantkami na soustředěních nebo na Zadově s mladými lyžařkami ze sportovního gymnázia ve Vimperku.

"Pro holky to bude motivace, když s ní budou v kontaktu," uvedl trenér. "Pro mě taky, ráda se na tréninku před novými tvářemi předvádím," doplnila s úsměvem vítězka 16 závodů Světového poháru.

Zatím je s průběhem přípravy spokojena. Pokud bude mít dobrý pocit i na začátku sezony, zkusí v úvodu absolvovat co nejvíce závodů Světového poháru s cílem vybudovat si dobrou pozici pro konečné umístění.

"V lednu se rozhodneme podle toho, jaké budou výsledky, jestli se zaměřit na mistrovství světa, nebo ho trochu odstavit na vedlejší kolej a objíždět dál závody," řekla Neumannová, které celkový triumf v SP jako poslední z významných úspěchů chybí.

Dvakrát už skončila v seriálu druhá.

Pomalu už se rýsuje i budoucnost Neumannové, kterou nevyplní jen starost o zadovský penzion. Až do mistrovství světa v Liberci v roce 2009 bude spolupracovat s norským výrobcem lyžařského vybavení Madshus a na čtyři roky podepsala smlouvu s firmou A.S.A. podnikající v oblasti odpadového hospodářství.

"Zatím půjde hlavně o projekt Hledá se nová Kateřina Neumannová," uvedla šestinásobná Královna bílé stopy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Plíšková propustila trenéra Krupu. Znovu jí bude pomáhat Stubbsová

Trenér Tomáš Krupa hovoří s Karolínou Plíškovou na turnaji v Brisbane.

Tenistka Karolína Plíšková ukončila spolupráci s koučem Tomášem Krupou, jež trvala od loňského...

Češky proti Sereně. Dvacet let je drtila, teď už se Kvitová nedala

Česká tenistka Petra Kvitová slaví postup na turnaji v Cincinnati do 3. kola,...

Výtečná bitva, výtečný výsledek. A díky němu se historická statistika aspoň o píď zlepšila:...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí...

Fasel: Česko bude hostit MS 2024. A olympiáda může být bez hokeje

René Fasel

Hokejové Česko se může těšit, že bude za šest let hostit další mistrovství světa. Řekl to šéf...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v...

Další z rubriky

Mladí snowboardcrossaři shání peníze na MS. Podpořte je, vybízí Samková

Český snowboardcrossař Jan Kubičík při olympijské kvalifikační jízdě v...

Před osmi lety právě na Novém Zélandu nastartovala úžasnou kariéru. Od titulu juniorské mistryně...

Sdruženář Pažout už maká naplno. Dráty v rameni mu ale ještě zůstanou

Český sdruženář Ondřej Pažout při tréninkovém skoku. (17. února 2018)

V zimě se stal juniorským mistrem světa, pak ho však zabrzdilo vážné zranění. Český reprezentant v...

Olympijská vítězka Skofterudová zemřela po nehodě na vodním skútru

SAMÉ ÚSMĚVY. Marit Björgenová (vlevo) a Vibke Skofterundová se na stupních

Při nehodě na vodním skútru zemřela olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích Vibeke...Najdete na iDNES.cz