Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Eiffelovce už Šebrle byl, teď chce vyhrát

21 2003
Praha - Jak vyhrát mistrovství světa? Desetibojař Roman Šebrle se upíná k oštěpaři Janu Železnému, který už vyhrál třikrát. "Je to můj dlouhodobý talisman," řekl Šebrle žoviálně. Tři pokusy na mistrovství světa v desetiboji Romanovi Šebrlemu nevyšly. Krachy z minulosti jsou pryč. "Jedu pro zlato," říká. Ve čtvrtek odlétá do Paříže.

Před deseti dny vám vyskočila teplota. Neměl jste strach, že vypadnete z formy?
To víte, že jsem měl strach. Naštěstí to byla jenom lehká viróza. Jenom jeden den jsem měl teplotu třicet sedm a půl. A když jsem pak začal trénovat, nepřipadal jsem si jako po nemoci. Cítil jsem se odpočatý. Všechno mi šlo.

Váš skoro roční syn Štěpán byl nedávno také nemocný. Držíte se od něj dál?
Už je naštěstí úplně zdravý, nebudu se mu vyhýbat. Když už jedu na deset dní pryč, tak si ho užiju.

Když váš syn onemocněl, byl jste ve Francii. Jak jste to prožíval?
Manželka mi volala v šest hodin ráno a já myslel, že mě klepne. Štěpán dostal vysoké horečky, měl salmonelózu. Měl fibrilační šoky, přestával dýchat.

Asi se vám ho teď bude těžko opouštět, že?
Bude se mi hodně stýskat. Ale tohle je mistrovství světa. Není to soustředění, které je delší a jenom se tam trénuje. Teď budu myslet jenom na závody. I když, už teď se mi po něm stýská. Opravdu.

Desetiboj začíná v úterý. Už jste nervózní?
Bývám tak den před závodem. Jsem zdravý, stoprocentně připravený a věřím si.

Jak moc? I na světový rekord?
O světovém rekordu bych určitě nemluvil. K tomu je potřeba spousta věcí. Nebýt virózy, vypadalo by to jinak. Ale teď na světový rekord nemyslím. Spíš na vítězství. Ale když bude potřeba k vítězství světový rekord, budu se snažit.

Může vás k němu konkurence vybičovat?
To by bylo dobré. Jsem na to sám zvědavý. Vím, že konkurence nebude špatná.

Zdá se, že to bude váš souboj s Američanem Pappasem...
Nebylo by to škaredé. Nebránil bych se. Ale ostatní se nesmějí podceňovat. Nool, Dvořák, Lobodin, Magnússon chtějí udělat nejlepší výsledek.

Tomáš Dvořák vyhrál tři poslední šampionáty, ale tentokrát o vítězství nemluví. Co vy na to?
Já nevím, jak teď Tomáš vypadá. Po těch jeho nedávných výkonech bych věřil, že na vítězství nemyslí. Ale takhle vypadal i před dvěma lety před mistrovstvím světa v Edmontonu a pak udělal osm tisíc devět set bodů. Je pravda, že roky předtím byl na vrcholu a vyhrával. Naopak poslední dva roky měl problémy. Ale Tomáš je nevyzpytatelný, uvidíme až na šampionátu.

Dvořák si pro štěstí obarvuje vlasy, vy jste si je nechal ostříhat. Je to rituál?
Je pravda, že do závodu jdu vždycky hodně ostříhaný. Vyhovuje mi to tak. Teď jsem se ostříhal o něco dřív. Už jsem nemohl vydržet, jaké bylo vedro. Vždycky den před závody se holím. Ale to není rituál. Dělám to proto, že mě vždycky druhý den škrábaly vousy a bylo mi to nepříjemné.

Už víte, s kým budete v Paříži bydlet?
Přemýšlel jsem o výškaři Tomáši Janků, s kterým normálně bývám. Ale když mi vyprávěl, co všechno si s sebou bere za počítačové hry, řekl jsem si, že budu sám.
Radši se pořádně vyspím.

Neříkejte, že si taky nezahrajete?
Samozřejmě že si budu na počítači hrát. To je nejdůležitější relaxace. Mně tím totiž hrozně utíká čas. Hrajete nějakou strategickou hru a najednou vidíte, že je třeba o čtyři hodiny víc.

Výlet do Paříže vás neláká?
Před závody určitě ne. Ale když budu mít čas, tak se po nich zajdu na nejznámější památky podívat. Na Eiffelovce jsem byl, ale klidně to zvládnu ještě jednou.
 

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze