Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Drásala vyrazí pět vítězů. Maraton v Holešově letos nabízí dvě tratě

Jan Hruška | foto: Mather Activation

2 2010
Sami pořadatelé přiznávají, že Bikemaraton Drásal, jehož 17. ročník startuje z holešovského náměstí Doktora Edvarda Beneše v sobotu ráno, patří mezí nejnáročnější cyklistické podniky v Česku. Není-li úplně nejtěžší.

Především maximální 115 kilometrů dlouhá trasa, jejíž profil při převýšení 3 200 metrů připomíná křivku EKG, je při očekávané třicetistupňové výhni skutečně smrtící.

A mimořádná dřina čeká i účastníky kratšího závodu na 53 kilometrů. "Čekáme podobnou účast jako loni, kdy se na obě trasy vydalo dohromady 1 350 závodníků," odhaduje Jaromír Ondrušák, hlavní organizátor Drásala.

Pro účastníky delší varianty je připraveno hned devět občerstvovacích stanic, na kratším závodu budou tři místa. "Ti úplně nejlepší tady ani nezastavují, mají totiž vlastní týmy, které se o ně po trati starají. Ale to se týká jen prvních pár desítek," vypráví Ondrušák.

Pro ostatní je připraven bohatý výběr jídla i pití a na závěr na Trojáku a v Horní Vsi čeká takzvané hobíky dokonce hovězí vývar nebo chléb se sádlem a cibulí.

"Špička startovního pole nad tím samozřejmě jen kroutí hlavou, ale moc dobře víme, že po několika hodinách jen na energetických nápojích, ovoci a tyčinkách člověk uvítá takové zpestření chutí," usmívá se hlavní organizátor populárního závodu.

O nejbrutálnějších částech Drásala má okamžitě jasno. "Tři stoupání přijdou hned po startu, účelem je, aby se závodní pole roztrhalo. Vyjet se pak těžko dá cesta na Jehelník kousek od Kelčského Javorníku, nejvyššího bodu závodu. Tam se kolo často staví na zadní," říká Jaromír Ondrušák.

Pak následuje několik nepříjemných sjezdů, ať už z Kelčského Javorníku nebo před Jarcovou. "Další část už je spíš o vytrvalosti. Je potřeba rozvrhnout síly a důkladně se občerstvovat, zvlášť při letošní předpovědi," zdůrazňuje.

Právě nekonečná dřina v kombinaci s přátelskou atmosférou a krásnou krajinou však závodníky nutí se na Drásala rok co rok vracet.

Už v předstihu tak účast přislíbil Svatopluk Janečka (historicky první vítěz z roku 1994), Petr Kučera (1996), holešovský Radek Šíbl (1999), jediný trojnásobný vítěz Ondřej Fojtík (2005, 2007, 2008) i loňský král Jan Hruška. Na kratší trase také nebude chybět obhájce Pavel Boudný.

"Předpokládám velkou konkurenci. Další zajímavá jména se navíc určitě ještě přihlásí," odhaduje Jaromír Ondrušák.

Registrovat se zájemci mohou ještě dnes od 14 do 22 hodin v kině Svět. Na večer před závodem je pro všechny připraven hudební program, po dojetí do cíle se chystá nultý ročník drásalské Neckyády a všichni závodnicí se po dřině mohou zdarma zchladit na zámecké plovárně.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze