Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na dopingový test se vždy těším, tvrdí Powell

21 2006
Curych - Když prochází hotelovou halou s vyplašeným výrazem ve tváři, vypadá jako zbloudilý kluk. Na tiskové konferenci v rozlehlém stanu se ztrácí za stolem obklopeným novináři. Ale na atletické dráze je to naprostý suverén. Jamajský sprinter Asafa Powell, král běhu na 100 metrů. Od pátku "trojnásobný" světový rekordman.

Je 10 minut před devátou večer. Hlasatel na atletické Weltklasse v Curychu vyzývá: "Pssst." Diváci se navzájem napomínají. I reportéři se ohlížejí po rozhlasových komentátorech, jejichž hlasy trčí do ticha.

Třiadvacetiletý Jamajčan si kleká na dráhu a protahuje si krk. Start, předklon, mohutné kroky, zarputilý výraz ve tváři. Časomíra se potřetí v jeho životě zastavuje na čísle 9,77.

Přesnost by mu mohly závidět i švýcarské hodiny. V červnu v Gatesheadu proběhl cílem za 9,763. Teď je o tisícinu vteřiny lepší: 9,762. I tak oficiální čas stále zní 9,77.

Oběhne vítězné kolečko, pak ho čeká další okolo televizních kamer. Jako kulisa zní bouřlivý potlesk.

Když se převléká před vyhlášením vítězů, šije sebou, plácá si a objímá se s ostatními sprintery. Usadí se na židli, rozvazuje si tretry se žlutými tkaničkami, stáhnout přiléhavý dres z ramen mu musí pomoci kolega. Odepne si žluté startovní číslo 1.

On je jednička. Bez přestání se usmívá. Jestli je vnitřně zklamaný, že zase "jen" zopakoval svůj předchozí rekord, není to na něm ani trochu znát.

Odpovídá stručně, jen zřídka okoření vyprávění vtípkem. "Doma na Jamajce mě znají všichni. Mladí, staří i psi na ulici." "Kde chyběla setina? Možná jsem se měl v cíli víc předklonit."

Žádná velkohubá prohlášení, chvástání. "On takový nikdy nebude, je věřící," vysvětluje jamajský novinář Gervaise Clarke. Ačkoliv – malou senzaci jedním výrokem Powell v Curychu způsobil.

To když odhadoval, že dopuje 60 procent atletů. Prý špatně porozuměl otázce, která však byla přesná. Po závodě zazní dotaz na doping znovu. Je to neutuchající téma, vždyť spoludržitel světového rekordu Justin Gatlin měl pozitivní test na testosteron.

A Powella dopingová kontrola teprve čeká. Nebojí se? Rekordman udělá krok stranou, jako že naštvaně odchází. Pak se rozesměje. "Na tu se pokaždé těším!"

Jeho otec je církevní hodnostář, matka se stará o rodinu. O rodičích hovoří Powell jako o inspiraci. "A nechávám věci na Bohu, díky tomu se nebojím," říká.

Velký kříž na silném řetězu se mu na krku houpe i v noci po závodě. V džínách a hnědém tričku s potiskem postává u vchodu do hotelové haly. Rozdává podpisy, stihne ještě krátké interview a pak mizí v mikrobusu, který míří za nočním životem.

Asafa Powell (vpravo) se řítí za vítězstvím v Curychu. Vlevo ho marně stíhá Američan Tyson Gay.Nejčtenější

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.czmobilní verze