Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na české tenisty číhají při Davis Cupu v Chile nejméně čtyři nástrahy

POZOR NA NĚJ. Chilská tenisová jednička Fernando González představuje pro Čechy velkou hrozbu. | foto: Reuters

10 2010
Ne, nebude to v červenci vůbec snadné daviscupové čtvrtfinále. Nikdy to pro české tenisty v Jižní Americe nebylo snadné. Teď je čeká Chile. A spousta nástrah.

Zaprvé: Předlouhá cesta. "Jen do Santiaga je to s přestupy 22 hodin a pak budeme muset ještě dál," říká kapitán Jaroslav Navrátil. "Volal mi nějaký chilský novinář, že si nás pozvou na sever, bude se hrát venku." Přestože na jižní polokouli je v červenci zima.

Zadruhé: Návrat na antuku. Štěpánek a Berdych předtím stráví tři týdny na travnatých dvorcích, pak se musí rychle přeorientovat. "Na trávě je to úplně jiné běhání. Navíc Massu bude nejspíš hrát v době Wimbledonu menší antukové turnaje."

Zatřetí: Bouřlivé prostředí. Chilané jsou doslova tenisoví fanatici, zápasy jejich tenistů na grandslamových turnajích vysílají i chilské rozhlasové stanice přímým přenosem! "Na místě pak zápasy enormně prožívají," připomíná Navrátil.

Začtvrté: Hráč Top Ten. Fernando González, finalista Australian Open 2007, se po ročních půtkách s národním svazem vrátil do týmu a je hrozbou. "Je to vynikající atlet, který má výborný servis a jeden z nejlepších forhendů na světě," tvrdí český kapitán. Slabiny? Bekhend, který většinou hraje jen čopem, return a prohoz.

DAŘÍ SE. Tenisté Tomáš Berdych (vlevo) a Radek Štěpánek v průběhu daviscupové bitvy. Český tým dovedli do dalšího kola.

DAŘÍ SE. Tenisté Tomáš Berdych (vlevo) a Radek Štěpánek znovu v Davis Cupu uspěli. Zvládnou i chilskou výzvu?

To by mělo vyhovovat Štěpánkovi. Ti dva nemají nejlepší vztahy. Na turnaji v Miami smečoval Chilan Štěpánkovi přímo do těla a ještě ho obvinil ze zdržování.

Zatímco na půdě soupeře bývají Chilané poloviční, doma jsou takřka neporazitelní. Výjimkou byla v roce 2007 prohra 2:3 s Ruskem. "Ale pořád je to na čtvrtfinále lepší los než loni Argentina," říká Navrátil.

Chilská dvojka Nicolás Massu už je jen stínem muže, který v roce 2004 vyhrál olympiádu v singlu i deblu, propadl se na konec první stovky žebříčku. "Přes něj bychom měli mít šanci," věří Tomáš Berdych. Také ve čtyřhře by měla být aktiva na straně Čechů.

González však už nyní prohlašuje, že českou překážku překonají: "Znám oba Čechy velice dobře, mám k nim respekt. Bude to tvrdý zápas, ale pokud budeme hrát dobře, porazíme je." Buďte si jisti, že v hledišti by pak propukl karneval.

Jak si vedli tenisté v Jižní Americe při Davis Cupu v minulosti

1971: Brazílie – ČSSR 3:1

Brazilci tajili, kde se bude hrát, na jakém povrchu a s jakými míči. Kodeš a spol. museli v Porto Alegre trénovat v tělocvičně, protože domácí tvrdili, že nemají volný kurt. "Ráno před zápasem posypali tvrdý kurt měkkou antukou a vytáhli brazilské míče Mercury, co nestály za nic a nebyly snad ani oficiálními míči Davis Cupu," vzpomíná Jan Kodeš. Už po čtyřhře slavili Brazilci vítězství.


1980: Argentina – ČSSR 2:3

"Neustále jsme kolem sebe slyšeli: Vilas, Vilas, Vilas," vypráví Jan Kodeš. "Argentinští diváci své tenisové hvězdy zbožňovali, tenisu rozuměli a při zápase z nich byly horké hlavy, to Španělé jsou proti nim klidní. Ivan Lendl tehdy zahrál natolik famózně, že i ty bouřící diváky svým výkonem dokázal zchladit a Argentinci se lekli." Češi slavili vítězství 3:2 a poprvé v historii postoupili do finále Davis Cupu, jež toho roku vyhráli.


1983: Paraguay – ČSSR 3:2

Paraguayci pozvali Čechoslováky do malé basketbalové haly. "Nechali nás celý týden trénovat na pomalých parketách, jenže v pátek před utkáním, aniž by nám cokoli řekli, je celou noc leštili. Takže povrch byl najednou mnohem rychlejší," vzpomíná Jaroslav Navrátil, tehdy v týmu v roli hráče. "Navíc celou dobu tam při zápase hráli sambu, při ní se nedalo soustředit." Tým ČSSR i s Lendlem prohrál 2:3.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze