Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mytická hora uvidí souboj es. Určí už vítěze Tour de France?

Nový lídr Tour de France Alberto Contador se ohlíží na Andyho Schlecka, který se pod zatáčkou snaží nasadit spadlý řetěz. | foto: AP

22 2010
Alberto Contador kontra Andy Schleck, to bude dnešní bitva o korunu krále Tour. Napětí pulzuje v řídkém pyrenejském vzduchu. Jako by se vrátily staré časy skvostných duelů Armstronga a Ullricha.

Alberto Contador (Šp.)

Věk: 27 let
Přezdívka: El Pistolero
Výška/váha: 176 cm/60 kg
Stáj: Astana (Kaz.)
Profesionál: Od roku 2003
Minulost na Tour: 2005: 31. místo, 2007 a 2009: vítěz (V letech 2006 a 2008 organizátoři nepřipustili jeho tým na start.)
Další Grand Tours: vítěz Gira a Vuelty 2008.
Charakteristika: Skvělý vrchař i časovkář. V horách výbušný typ, s úžasným zrychlením.
Zajímavost: V 16 letech "utekl" ze školy a podepsal smlouvu s mládežnickým týmem profesionální stáje ONCE.
Co o něm říká Kreuziger: "Pro mě je nyní jediným adeptem na žlutý trikot. Na Tourmaletu spíš on než Schleck získá pár sekund a v časovce dokáže naložit Andymu půldruhé minuty." "Tour je 23 dní, které jsou skoro jako jednodenní závod. Právě proto je jiná."

Scéna pro rozhodující střet je připravena: Královská etapa Tour. Dva muži, které dělí v pořadí Tour po 3 115 kilometrech směšných 8 vteřin. Rozbouřená hladina emocí po pondělní aférce "spadlý řetěz a nepoctivý útok".

A k tomu mytická hora: Tourmalet. Statisíce fanoušků ji už včera neprodyšně obklopily. Co si přát víc? "Osm vteřin? To není nic," říká Schleck. S vidinou sobotní časovky, v níž má mít navrch Contador, musí útočit.

Nestačí mu dnes vyhrát, musí Španělovi ujet, zmizet mu z dohledu! Nesplnitelný úkol? Schleck byl vždy v časovce prachmizerný, jediný primát z ní má z lucemburského mistrovství, kde však startovali jen 3 profesionálové.

V prologu letošní Tour, na pouhých 8,9 kilometru, ztratil na Contadora 42 vteřin a z plných plic si tehdy ulevil: "Je to na h..."

Přitom v Bordeaux na ně v sobotu čeká 52 kilometrů! Contadorovi tak při cestě za třetím titulem víceméně stačí držet se dnes soupeřova zadního kola, čekat, neútočit sám. Přesto varuje: "Věci nejsou tak jednoduché, jak se zdají být. I v časovce může Andy překvapit."

Experti nyní řeší, jaký náskok musí Schleck na Tourmaletu vybojovat, aby mohl v sobotu žlutý dres uhájit. Minutu? Dvě? "90 vteřin," tvrdí Lucemburčan. "Mohu to dokázat. Ještě jsem na Tour neukázal, co ve mně je. To mi dodává sebevědomí. Budu útočit do posledního zbytku sil."

Andy Schleck (Luc.)

Věk: 25 let
Přezdívka: nemá
Výška/váha: 186 cm/68 kg
Stáj: Saxo Bank (Dán.)
Profesionálem: Od roku 2005
Minulost na Tour: 2008: 12. místo (a bílý dres nejlepšího mladíka do 25 let), 2009: 2. místo (a bílý dres).
Další Grand Tours: 2. na Giru 2007, loni vzdal pro zranění Vueltu.
Charakteristika: Skvělý tempař i vrchař, rok od roku v horách silnější, útočný typ. Velmi špatný časovkář.
Zajímavost: Jeho dědeček jel Tour jako individuál, bez týmu. Jeho otec ji jel jako domestik. Andyho bratr Fränk na ní už byl lídrem a předloni nosil i žlutý dres.
Co o něm říká Kreuziger: "Závodíme spolu od kadetů, známe se dávno, občas si napíšeme zprávu, ale tím náš vztah končí. Jeho slabinou je časovka, potřeboval by před ní 1:40 náskoku na Alberta, ale o tolik mu na Tourmaletu nedokáže ujet."Náhoda tomu chtěla, že oba jejich týmy bydlí v Pau ve stejném hotelu Novotel, potkávají se na snídani. Setkali se i dříve, po úterní etapě při dvojrozhovoru ve studiu francouzské televize. "Lidé na vás pískali, když jste přebíral žlutý dres. Jste tím šokovaný?" ptal se Contadora reportér.

"Ne, respektuji to." "Jaký máte vztah s Andym?" "Jsme velmi dobří přátelé. Nechci, aby se ten vztah zruinoval." "Co si o tom myslíte, Andy?" "V pondělí se stalo něco, co se nemělo stát. Ale i takové věci se dějí. Alberto mi povídal, že to je prostě součástí závodů. Já mu řekl, že už je to v pořádku. Tour vyhraje závodník, který bude mít lepší nohy. Rozdáme si to na Tourmaletu." "Řekl byste tedy lidem, kteří na Alberta pískají, aby toho nechali?"

Schleck se obrátil do kamery: "Ano, jistě. Nechte toho pískání. Udělejte to pro mě." Contador: "Díky moc, příteli."

Když v úterý šlapali na Tourmalet poprvé, během 16. etapy, jeli ještě v poklidu vedle sebe, šetřili síly. Dnes to bude úplně jiný příběh. "Jedno je jisté. Bude to mezi námi velká bitva," říká Schleck.

Ale skutečně jen mezi nimi? Na 4. místě je se ztrátou 2 minut a 13 sekund Denis Meňšov. Ten Meňšov, jenž loni deklasoval soupeře při sáhodlouhé časovce na Giru a který letos Contadora porazil v časovce při přípravném klání Dauphiné o 51 vteřin na 49 kilometrech.

Jistě, je to bláznivý scénář, že by Rus vstoupil do hry dvou velikánů. Ovšem Tour už nabídla nejeden bláznivý zvrat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze